Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bonzai Analiz Bedelini Neden Ödemiyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bonzai Analiz Bedelini Neden Ödemiyor?

836
Daha Fazla Göster

CHP Bursa Milletvekili Akyan Erdemir Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi verdi. Akyan Erdemir verdiği soru önergesinde Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde Bonzai gibi sentetik uyuşturucularla ilgili tetkiklere yer verilmemesinin ve dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) analiz bedelini geri ödememesinin nedenini sordu. İşte O soru önergesi; 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla.

Lütfı Erdoğan’ın 16.07.2014 tarihinde Haber Türk’’de  “Bonzai 150 TL’lik teste takılıyor!” başlığıyla yayınlanan haberinde, Türkiye’de sentetik uyuşturucu türevlerinin tespitinin idrar testiyle sadece 3 kurumda yapılabildiği paylaşılmaktadır. Bu üç kurum Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü ile İstanbul’da özel işletme olan Kaan Med Merkezi’dir. Sentetik uyuşturucuyla ilgili tetkiklere, Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde yer verilmediği için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) analiz bedelini geri ödemediği paylaşılmaktadır.
Konuya ilişkin bilgi veren Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serap Anette Akgür, “750 TL’lik testi yapamıyoruz. SUT’ta uyuşturucu kodu açılmalı. Adalet Bakanlığı ’nın adli suçlular için ayırdığı bütçeden tetkik yapıyoruz. Bu, adli vakalarla sınırlı. Hastaneye ve kliniğe kendiliğinden gelen hastadan tetkik isteyemiyoruz. Çünkü testler 150 TL. Bu bedel doktorun analiz istememesine ve ailelerin test yaptırmamasına yol açıyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın SUT’ta uyuşturucu kodunu açması gerekir” diyerek Bakanlığınızı bir an önce girişimde bulunmaya çağırmıştır.
Bu bağlamda;
1.    Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde Bonzai gibi sentetik uyuşturucularla ilgili tetkiklere yer verilmemesinin ve dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) analiz bedelini geri ödememesinin nedeni nedir?
2.    Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde uyuşturucu kodunun açılması gerektiğine ilişkin taleplerin karşılanması yönünde bir girişiminiz olacak mıdır?
3.    Bonzai gibi sentetik uyuşturucularla etkin mücadele edilmesinde kamunun görevini yerine getirmede ve sentetik uyuşturucu Bonzai kullanan vatandaşlarımıza destek konusunda yetersiz kaldığına ilişkin eleştirileri Sağlık Bakanlığı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bonzai Analiz Bedelini Neden Ödemiyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!