Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Kanser İlaçları Hakkında Açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında kemoterapi ilaçlarının temininde Kurum uygulamaları nedeniyle zorluklar yaşandığı...

12627
Daha Fazla Göster

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında kemoterapi ilaçlarının temininde Kurum uygulamaları nedeniyle zorluklar yaşandığı ve hastaların mağdur edildiği iddialarının doğru olmadığını ve kemoterapi ilaçlarının teminine ilişkin düzenlemelerin hastanın ilaca öncelikle tedavisinin devam ettiği hastanede erişimini amaçlandığını ve hastanede bulunmaması halinde eczanelerce de karşılanabilmekte olduğunu bildirdi.

SGK Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında kemoterapi ilaçlarının temininde Kurum uygulamaları nedeniyle zorluklar yaşandığı ve hastaların mağdur edildiğinin iddia edildiği belirtilerek, “Kurumumuzca yapılan düzenlemeler, hastalarımıza bir mağduriyet doğurmadığı gibi daha kolay bir erişim ve tedavi olanağı sağlamıştır. Sigortalılarımızın, özellikle kanser hastalarımızın tedavi sürecinde moral düzeyinin büyük önem taşıdığı, sürecin olumsuz etkilenmemesi gerekliliği bilinerek, bu ve benzeri haberlerin daha büyük özenle ve hassasiyetle yapılması gerekmektedir” denildi.

Konuya ilişkin 1 Aralık 2015 tarihinde SGK Başkanlığı’nın web sayfasında yapılan açıklama hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

“Sağlık Uygulama Tebliği’nde yatarak tedavilerde (yatan hasta ve günübirlik tedavi) kullanılacak kanser ilaçlarının Kurumla sözleşmeli/protokollü sağlık kurum ve kuruluşları tarafından temini zorunlu hale getirilmiştir. Burada amaçlanan; kanser ilaçlarına ihtiyaç duyan hasta grubunun gerek teşhis ve gerekse medikal veya cerrahi tedavi süreçlerinde oldukça yıpranmış olmaları nedeniyle ihtiyaç duydukları ilaçlara erişimin öncelikle tedavilerini sürdüren hastanede sağlanması ve muhtemel zaman kayıplarının önüne geçilmesi, hazırlanması ve uygulanması özel şartlara tabi ve aynı zamanda hasta ve çalışan güvenliği açısından risk teşkil eden ilaçların serbestçe dolaşımının engellenmesi, kemoterapi ünitesi olan sağlık tesislerinde kanser ilaçlarının hastaya kullanılan miktar kadarının fatura edilerek büyük hastane ambalajlarının tercih edilmesinin sağlanması ile küçük ambalajlarda yalnızca bir hastaya kullanımı halinde ortaya çıkan artık dozların imha edilmesinin engellenerek ülke ekonomisine kazandırılmasıdır. Düzenlemelere konu kanser ilaçları yalnızca damar yolu ile uygulanan ilaçları kapsamakta olup ayakta tedavilerde ağızdan kullanımı mümkün olan ilaçları kapsamamaktadır. Bu düzenleme Kurum ile sağlık hizmeti sunucularının arasındaki faturalamaya ilişkin teknik bir düzenleme olup sigortalılarımızı gerek ilaç ücretleri ve gerekse de katılım payı gibi ilave ücretler açısından kapsayan bir düzenleme değildir. Hali hazırda kemoterapi uygulaması yapabilecek olan bin 313 sağlık hizmeti sunucusunun 700’ü Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler, 499’u özel hastane, 27’si vakıf üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, 35’i Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı hastaneler, 52’si de kamu üniversitesi tıp fakültesi hastaneleridir. Kamu üniversitesi tıp fakültesi hastanelerinin bir kısmında genel finansal yönetim sorunları nedeni ile ihalelerin yapılamadığı ve ilaçların temin edilemediği sorunları tarafımıza iletilmiş olup, 26 Kasım 2015 tarihli duyurumuzla düzenleme yapılmıştır.”

Bahse konu düzenlemenin Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık hizmeti sunucuları için 1 Temmuz 2015’de yürürlüğe girmiş olup, diğer sağlık kurum ve kuruluşları için ise yürürlük tarihinin 1 Aralık 2015 olarak düzenlendiğinin bildirildiği açıklamada, “Burada üniversite hastaneleri ile yapılan değerlendirmeler neticesinde ihale süreçlerini tamamlayabilmeleri ve gerekli tedbirleri alabilmeleri için 5 aylık bir süre öngörülmüştür. Yatarak tedavilerde Kurumla sözleşmeli/protokollü sağlık kurum ve kuruluşları tarafından temin edilemeyen ilaçlar için reçete düzenlenebilecek olup “Eczanemizde Yoktur, Yatan/Günübirlik Hasta” ibaresi ve başhekimlik onayını müteakip Kurumla sözleşmeli eczaneler tarafından reçetelerin eskiden olduğu gibi karşılanması mümkün olacaktır. Hastanelerce temin edilen ve gerekse eczanelerce karşılanan reçetelerin hiçbirinde genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ilaca erişememesi ya da ilaçların ücretlerinin sigortalılarımız tarafından karşılanması durumu söz konusu değildir. Yapılan düzenleme hastanın ilacına öncelikle tedavisinin devam ettiği hastanede erişimini amaçlamakta olup gerekli ilaçların hastanede bulunmaması halinde eczanelerce de karşılanabilmesine yöneliktir” ifadelerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Kanser İlaçları Hakkında Açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!