Sosyal Koruma Harcamalarında Gözlemlenen Pay Azalması

Türkiye, sosyal koruma harcamaları doğrultusunda 2019 yılı içerisinde GSYH’nin yüzde 12’sine denk gelecek kadar bir pay ayrımı yaptı ve böylelikle 37 ülkenin arasında 35. Sırada yerini aldı.

73531
Daha Fazla Göster

OECD’nin ortalaması gözlemlemelere göre yüzde 20 seviyesinde olduğu tespit edildi. Türkiye geçmiş yıllarda en yüksek sosyal koruma harcamaları payını 2009 yılında ayırmıştı.

Türkiye’de yaşlı ve emekli maaşı, işsizlik ve sağlık başlıklarını genel hatları ile kapsayan sosyal koruma harcamaları GSYH oranı bu dönemde azaldı.

İlk Sırada Fransa’nın Olduğu Gözlemleniyor

Yapılan gözlemlemelere göre Fransa’nın listenin ilk sırada olduğu dile getirilmektedir. Fransa’nın sosyal yardım kapsamları GSYH’nin ortalan olarak yüzde 30’unu aşmaktadır. Vergi sisteminde yapılan yeni değişiklikler ve özel sosyal harcamalar bu yıl içerisinde ABD’yi listede ikinci sıraya taşıdı.

Salgın Öncesinde

 Elbette sizlere sunulmuş olan bu resmi veriler salgın öncesini temsil etmektedir. Pandeminin etkisinin dünya genelinde nasıl bir etki bıraktığını 2022 yıllında yayınlanacak olan raporlarda belirlenecek ve kişiler tarafından görüntülenecek.

En Çok Payın Sağlığa Ayrıldığı Gözlemleniyor

Tablodan gözlemlenip, yapılan açıklamalara göre en çok payın ülke genellerinde sağlığa ayrıldığı söyleniyor. Almanya ve Fransa ise sağlık alanında en çok harcama yapan ülkeler arasında gözlemleniyor. Bu iki ülkenin sağlık alanına için ayırdıkları pay toplam olarak GSYH’larının yüzde 8’İni geçmektedir. Hollanda ise yüzde 2.6 oranı olarak sağlık alanına en az pay ayıran ülke olarak gözlemleniyor. Bu ülkenin özel sağlık sigortasının bulunması oranlarda büyük bir etken.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Koruma Harcamalarında Gözlemlenen Pay Azalması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!