1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Sosyal Medya Düzenlemesinde Meclis Adımları
Sosyal Medya Düzenlemesinde Meclis Adımları

Sosyal Medya Düzenlemesinde Meclis Adımları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sosyal medya mecralarına ilişkin açıklamasının hemen sonrasında artık bu konuda yapılacak olan icraatlar merak edilmeye başlandı.

A+A-

Bununla ilgili olarak yasal düzenlemelerin hazırlığı olarak birtakım çalışmaları başlatmış olan AK Parti, sosyal ağların hukuki altyapı sorununu tekrar düzenleyebilecek birkaç düzenleme önerisini Meclis’e taşımak için çalışmaya başladı. Teklifin içeriği ise özet olarak şu şekilde:

Sosyal Medya Düzenlemesi!

İnternetten yapılmakta olan yayınların düzenlenmesi ve kontrol altında tutulması adına yasalara “sosyal ağlar” tanımının eklenmesi teklif edildi. Buna ek olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yer sağlayıcıların yükümlülüklerinin uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilecek. Denetimciler, her çeşit evrak, eşya, elektronik bilgi, alt yapı, cihaz, sistem, yazılım ve donanımların incelenmesi, kopyasının temin edilmesi, konu ile alakalı yazılı ya da sözlü olarak açıklama talep edilmesi, gerekli tutanakların düzenlenmesi gibi konularda yetki sahibi olacak.

Zorunlu Temsilci

Türkiye üzerinden günlük erişim sayısının 1 milyonu aştığı bilinen yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye’de bulunan adli ve idari makamlar tarafından gönderilmesi beklenen tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yapılması adına en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak seçmek ve bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK’ ya tebliğ etmekle sorumlu olacak.
Temsilcisini belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcılara BTK tarafınca bildirim yapılacak. Eğer 30 gün içerisinde temsilci belirlemeyen bir sosyal ağ sağlayıcısı olursa internet trafiği, mahkeme kararı sonrasında bant genişliği yüzde 95 kadar kısıtlanabilecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, özel hayatın gizliliği kuralı ve kişilik haklarını çiğneyen paylaşımlara dönük başvurulara, en geç 72 saat içerisinde yanıt vermekle sorumlu olacak. Yanıt vermeyen sağlayıcılara ise 100 bin ile 1 milyon TL arası ceza kesilecek. Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de saklamak ile sorumu olacak. Bu iki sorumluluğu uygulamayanlara ise 1 ile 5 milyon TL arasında bir para cezası uygulanacak.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.