Sosyal Medya Yasası Neleri Değiştirecek?

Sosyal medya yasası, son günlerin en çok konuşulan konu başlığı olarak mecliste de kabul görerek yürürlüğe girdi.

65814
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya düzenlemesi ile sadece bir ay içerisinde konuşulan ve yürürlüğe giren kararlar, Türkiye’de de bir ilki yaşattı. İlk defa bu denli kısıtlamaların gerçekleştirilmesi ile beraber, yeni düzenin nasıl olacağı merak ediliyor. Bununla beraber düzenleme konusunda hangi ülkelerin rol model alınacağı konusunda da soru işaretleri bulunuyor. Türkiye’de uygulanmaya başlayacağı gibi bazı yabancı ülkelerde de sosyal medya kısıtlamaları bulunuyor.

Sosyal Medya Platformlarında Kaos Oluşabilir

Başta Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve Tİktok olmak üzere benzeri tüm uygulamalarda erişim kısıtlaması getirmek büyük bir sorun yaratabilir. Almanya’da uygulanan Netzdg adlı yasa tasarısı önerisi, meclise sunulmuştu. Türkiye’de de aslında bu yasa tasarısı baz alınarak mecliste sunuldu. Kullanıcılardan daha çok sosyal ağ sağlayıcıları üzerinde istekler oluşturacak olan yeni düzenleme, ilerleyen dönemlerde doğrudan kullanıcıları da etkileyebilir. Çünkü temsilci bulundurmayan sosyal medya platformlarına çeşitli erişim engellemeleri ve bant daraltmaları uygulanacak.

Anlık Şikayet Özelliği

Sosyal medya düzenlemesi ile birlikte artık kişisel olarak aktarılan küfür, nefret söylemi, tahrik, hakaret, siyasi provokasyon ve pek çok daha söylem, çözüm için daha kolay bir hal alacak. Sosyal medyada temsilciliklerinin Türkiye’de de kurulması ile beraber, 48 saatlik süre içerisinde içerik şikayet etme imkanı oluşacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0