1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sosyal Medya'da TBT Yerine HGG Hashtag'i Kullanımı
Sosyal Medya'da TBT Yerine HGG Hashtag'i Kullanımı

Sosyal Medya'da TBT Yerine HGG Hashtag'i Kullanımı

Sosyal medya herkesin vazgeçilmezi arasına girdi. Gerek memurlar ile iş arayanlar, gerek öğrenciler gerekse öğretmenler aktif şekilde kullanmaktadır. Özellikle de Türkçe öğretmenleri gruplarında geçmişle ilgili paylaşımlar için #tbt yerine #hgg kullanımı

A+A-

Sosyal medya denince akla gelen uygulamaları hepimiz biliyoruz. En çok kullanılanlar facebook ve twitter. Astık bir markadan da öte herkes için vazgeçilmez. Doğru ve uygun kullanılırsa hayatımızı da kolaylaştıran bu iki uygulamada kullanılan bazı kısa terimler de anılarımızı tazeliyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde kullanılan bazı kısaltmaların Türkçe karşılıkları da kullanılmaya başladı. Bunlardan biri de “#tbt” olarak çoğumuzun kullandığı bir hashtag. İngilizce anlamı "throwback thursday" yani perşembeden bir kesit anlamına gelmektedir.

Türkçe öğretmenlerinin kurduğu bir çok grupta da bunun kullanımı çok güzel bir ifadeyle Türkçe'leştirildi. "Hey gidi günler". Hey gidi günler de #hgg olarak internette yerini aldı ve kullanıcılar tarafından beğenildi.

internette İngilizce karşılığı olarak #tbt olarak kullanımı halen birçoğumuz tarafından kullanılsa da tamamen Türkçemize uygun bir ifade olan hey gidi günler #hgg hashtag'ini yani Türkçesi iliştirisini kullanmak daha doğru olacaktır.

Türkçe öğretmenleri gruplarında kullanılan bu iliştiri #hgg için kendilerine teşekkürü bir borç biliyoruz. Sizlerin de anılarınıza dair paylaşımlarınızı bu iliştiri ile kullanmanızı rica ediyoruz. #hgg , #heygidigünlerhey.

hgg2.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.