Sosyologların Sosyal Hizmet Kuruluşlarında İstihdamı TBMM Gündeminde

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Sosyologların Aile Bakanlığında sosyal hizmet birimlerinde istihdam edilebilmeleri TBMM’de gündeme geliyor.

57446
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyologların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı tüm sosyal hizmet kuruluşlarında istihdam edilebilmeleri amacıyla 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna verildi. “My Memur” olarak sosyologların kamuda atamaları için gerekli önemin gösterilmesi adına bu haberimizde konuyu gündeme getiriyoruz.

Kanun teklifinin gerekçesi: Sosyoloji, bireyler, gruplar ve toplumların toplumsal yaşamlarım bütün yönleriyle inceleyen temel sosyal bilimdir. Toplumsal yaşam, bireylerin sergilediği her türlü amaçlı eylem ve diğer birey ve gruplarla kurdukları ilişkileri kapsar. Bu eylem ve ilişkilerin geçmişten bugüne, bir grup veya toplumdan diğerine almış olduğu biçimlerin, geçirmiş oldukları değişim ve dönüşümlerin anlaşılması ve açıklanması; bireyler, toplumsal kategoriler, gruplar ve genelde toplumlar açısından doğurduğu sonuçların yorumlanması ve eleştirilmesi sosyolojik çabanın merkezinde yer alır.

Toplumun ve dolayısıyla Sosyoloji Biliminin yapıtaşı olan Aile kavramı ve bu kavramı çevreleyen sosyal, kültürel, ekonomik vb. etmenleri bilimsel çerçevede değerlendirebilecek ve çözüm önerileri sunabilecek olan meslek grubu Sosyologlardır. Toplumu yakından ilgilendiren ve kişilerin yaşamına ket vuran sorunlar ancak saha çalışmaları uygulanarak çözümlenebilir.

Toplumun gelişimini engelleyen sosyal problemleri tespit edip çözüme yönelik çıkarımlar yapan, böylece ülkenin kalkınmasına ve yaşam kalitesinin yükselmesine katkıda bulunan sosyologların kamuda istihdamı, özlük hakları, ve mesleki itibarlarının önemi bu nedenle yadsınamaz.

Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal hizmetler kuruluşlarında sosyologların istihdam edilmiyor olması insan ve toplum arasındaki ilişkilerin düzelmesi açısından büyük bir eksikliğe neden olmaktadır. Toplum biliminin adım taşıyan sosyolojinin dolayısıyla sosyologların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı tüm sosyal hizmet kuruluşlarında istihdam edilmeleri gerekmektedir.

Bu nedenle hazırlanan kanun teklifi ile sosyal hizmet kuruluşlarında yönetmelikle düzenlenmiş meslek personeli tanımı kanununa eklenerek güçlendirilmiş ve kuruluşlarda sosyolog istihdamı da zorunlu hale getirilmiştir.

2828 SAYILI SOSYAL HİZMETLER KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 24.05.1983 tarihli 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 3 üncü maddesine aşağıdaki ek fikra eklenmiştir.

‘’h) Meslek personeli: Aldığı lisan eğitimi ile psikolog, psikolojik danışman, çocuk gelişimi, fizyoterapist, sosyolog, tabip, diyetisyen ve hemşiresi,”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyologların Sosyal Hizmet Kuruluşlarında İstihdamı TBMM Gündeminde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!