Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez?

Devlet memurlarına verilmiş olan çekilme hakkı, sözleşmeli personellerde tek taraflı görevi fesih hakkı olarak belirtilmiştir. Detaylar...

66692
Daha Fazla Göster

Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez?

Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez?
Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez?

Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez? Sözleşmeli personeller eğer görevlerini fesh ederlerse tıpkı devlet memurları gibi yeniden atanmak için bir sene beklemek zorunda kalacaklardır. Bu süre sonunda yeniden memuriyete girmek isteyenler için herhangi bir sınav şartı veya zorunluğu bulunmuyor. Sözleşmeli personeller gerekli şartları sağladıkları taktirde 4/B’li olarak atanabilmektedir.

Bazı özel durumlarda ise bir senelik bekleme süresi uygulanmamaktadır. Bu durumlar, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1. maddesinin dördüncü fıkrasında düzenlenmiştir. Fıkra hükmünde;

  • Proje süresi içerisinde veya yarı zamanlı olarak çalışan,
  • Öğrenim durumunun ibraz edilmesi ve yeniden atama yapılması sonucu unvan değişikliği yaşayan çalışan,
  • Eş veya sağlık durumu dolaysıyla yer değişikliği talebinde bulunan, geçiş yapmak istediği yerde kendi hizmet bölümünün bulunmaması veya orada hizmet veren bölümde kendi unvanı için boş kontenjan bulunmaması, bir süre içerisinde fiili çalışma süresinin altında kalınması nedenlerin bir tanesine bağlı olarak sözleşmesini fesheden personeller bir yıllık bekleme süresi dolmadan yeniden istihdam edilebilmektedir.

Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez? Yarı zamanlı ve proje süresine bağlı olarak çalışanlar ve sağlık ve eş durumundan kaynaklı olan tayin sebeplerinin karşılanmamasına ilişkin bir tereddüt olmamasına karşın, öğrenim durumundan kaynaklanan unvan değişikliği atamalarında bazı sorunlar yaşanmaktadır. 2018 yılı öncesinde çalışan kişi herhangi bir yere ait istenilen şartları yerine getirdiği taktirde istediği pozisyona başvuru yapabilmekte kazanması halinde ise bir sene bekleme şartı olmadan yeni işine geçebilmekteydi. 2018 yılında yapılan değişiklikle bu durumun önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Sadece öğrenim görülen ve ihraz edilen pozisyonlardaki personellerin bu hakkı kullanmasının önü açılmıştır.

1 Sene Bekleme Süresinin Muaf Tutulduğu Alanlar

1 Sene Bekleme Süresinin Muaf Tutulduğu Alanlar
1 Sene Bekleme Süresinin Muaf Tutulduğu Alanlar

Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez? 2018 yılında yapılan değişiklikle, teknisyen, tekniker, avukat, mühendis gibi diploma ile elde edilen unvanlara geçişler için 1 senelik bekleme süresi uygulanmamaktadır. Kamu personeli olarak çalışan bir hemşire 4/B ile kendi kurumunda veyahut başka bir kurumda yeterli KPSS puanını alması sonucu işini feshederek hiç beklemeden yeni kurumda işe başlayabilir. Ayrıca alınacak olarak unvanları da YÖK belirlemektedir. Bu atamalar için geçerli olan tek kısıtlama ise unvanın 4 numaralı cetvelde yer almasıdır. Unvanı 4 numaralı cetvelde yer almayan personel bu haktan yararlanamamaktadır.

Merkezi yerleştirme sonuçlarına göre atanan personeller ve KİT personelleri için KPSS puanına göre sadece bir defa yerleşebilme kuralı geçerli iken 4/B personelleri için böyle bir kural veya zorunluluk bulunmamaktadır. Bu durumda 4/B’nin kendi içerisinde bir dağınıklık ve karmaşıklık yaşamasına neden olmaktadır. Aynı unvana ve aynı mesleğe sahip olan ancak birisinin memur olduğu diğerinin de sözleşmeli personel olarak çalıştığı 4/B düzeninde belli başlı sorunlar ve sıkıntılar yaşanmaktadır. 4/B atama ve iş mevzuatının yeniden düzenlenerek bunun önüne geçilmesi mümkündür.

Hangi Memurlar Sendika İzni Kullanabiliyor?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sözleşme Feshinde Hangi Hallerde 1 Yıl Beklenmez?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!