1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Sözleşmeden Kadroya Geçen Memurla İlgili Önemli Kariyer Unvan Kararı
Sözleşmeden Kadroya Geçen Memurla İlgili Önemli Kariyer Unvan Kararı

Sözleşmeden Kadroya Geçen Memurla İlgili Önemli Kariyer Unvan Kararı

Mahkeme verdiği kararla daha önce sözleşmeli çalışan personelin kadro kanunu ile genel idari hizmetler sınıfında bir kadroya atama yapılması işlemini hukuka aykırı buldu. Davanın tam metni ve idarenin yazısı için tıklayınız.

A+A-

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı emrinde teknik hizmetler sınıfında uzman unvanı ile sözleşmeli personel statüsünde görev yapmakta iken 6495 sayılı Kanun'un 9. maddesi ile 657 sayılı Kanun’a eklenen geçici 41. maddesi gereğince genel idari hizmetler sınıfı kadrosuna uzman olarak atanan davacı tarafından, teknik hizmetler sınıfı uzman kadrosuna atanma ve yoksun kaldığı tüm özlük ve parasal haklarının iadesi istemiyle yapılan başvurunun reddine ilişkin 17 Haziran 2015 tarih ve 1568 sayılı davalı idare işleminin; İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduğu, işe başladığı 2009 yılından 2013 yılma kadar mühendis olarak çalıştığı, halen teknik eleman olarak görev yaptığı iddialarıyla iptali ile 13 Eylül 2013 tarihinden itibaren yoksun kaldığı tüm özlük ve parasal haklarının yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar verilmesi istenilmektedir.

Davanın süresi içinde açılmadığı ve idarelerine husumet yöneltilemeyeceği; esasta ise davacının 6495 sayılı Yasa kapsamında kadrolu statüye atandığı, ancak sözleşmeli olarak görev yaptığı pozisyonun karşılığında aynı unvanlı kadro bulunmadığından Başkanlık tarafından yayımlanan 2013/10 sayılı Genelgesi kapsamında ve talebi üzerine 13 Eylül 2013 tarihinde genel idari hizmetler sınıfına dahil uzman kadrosuna atandığı, dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı ileri sürülerek davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Ankara 4. İdare Mahkemesince, dava dosyası incelenerek kararını verdi. Sözleşmeli personel pozisyonu unvanlarında istihdam edilenlerin atanacakları memur kadro unvanları ile hizmet sınıfları ve atanabilecekleri kadro derece aralığı belirtilmiştir denildi.

Davalı idare tarafından davacının mezuniyet durumu dikkate alınmaksızın genel idare hizmetleri sınıfına atanmış olmasının, gerek davacının idare bünyesinde ifa ettiği görevin karşılığı olan hizmet sınıfı olmaması, gerekse bilgi amaçlı yayınlanan listede davacının görev karşılığı unvanı ve kadro derecesi bulunması birlikte değerlendirildiğinde, davacının teknik hizmetler sınıfına atanması istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır denildi.

Davacının dava konusu işlem sebebiyle yoksun kaldığı özlük ve parasal haklarının idareye başvuru tarihi olan 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davalı idarece davacıya ödenmesi gerekmekte olup, bu tarihten öncesine ilişkin özlük ve parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesi isteminin ise süre aşımı sebebiyle esasının incelenmesine olanak bulunmamaktadır sonucuna varıldı.

Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline 13 Eylül 2013 tarihinden itibaren yoksun kalınan özlük ve parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesi isteminin 15 Haziran 2015 tarihinden önceki döneme ilişkin kısmı yönünden davanın süre aşımı sebebiyle reddine 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren davacının yoksun kaldığı özlük ve parasal hakların tahakkuk tarihlerinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine karar verildi. Ayrıca mahkeme masrafları da davacıya verilmesi kararı verildi. Kararın tam metni ve idarenin yazısı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler