Sözleşmeli Bilişim Personeli 30 Gün İzne Ne Zaman Hak Kazanır?

Bilgi işlem birimlerinde sözleşmeli bilişim personeli istihdamına ilişkin yönetmelik 375 sayılı KHK’nın ek 6. maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözleşmeli Bilişim Personeli 30 Gün İzne Ne Zaman Hak Kazanır?

Sözleşmeli Bilişim Personeli 30 Gün İzne Ne Zaman Hak Kazanır
Sözleşmeli Bilişim Personeli 30 Gün İzne Ne Zaman Hak Kazanır

Sözleşmeli Bilişim Personeli 30 Gün İzne Ne Zaman Hak Kazanır? Bu yönetmeliğin amacı kamu kurum ve kuruluşların merkezlerinde büyük oranda bilgi işlem birimlerinin içeriklerinin tespiti, bu alanlarda bilişim hizmetlerini yürütmek üzere tam zamanlı, kısmi zamanlı veya kurumların bilişim projeleriyle sınırlandırılarak çalıştırılacak sözleşmeli bilişim personelinin sayısını, niteliklerini, sözleşme ücretini ve istihdamını belirlemektir. Belirlenen hükümler üzerindeki kararlar Maliye Bakanlığı’na bağlıdır.

Sözleşmenin Süresi ve Ücreti

Sözleşmenin Süresi ve Ücreti
Sözleşmenin Süresi ve Ücreti

Yönetmeliğin “sözleşmenin süresi ve ücreti” başlıklı 10. maddesinde sözleşme süreleri mali yıl ile sınırlandırılmıştır. Tam zamanlı çalışan personelin aylık sözleşmede en yüksek ücreti; kamu kurum ve kuruluşlarının talebi ve pozisyonun içerikleri dikkate alınarak Bakanlık tarafından belirlenir. Belirlenen sözleşme dışında personele herhangi bir ödeme yapılamaz. Kısmi zamanlı çalışan personelin ise bir saatlik ücreti belirlenen sözleşme ücretinin 1/180’ine denk gelen tutar olup ücretler sözleşmede belirtilir. Bilişim süresi ile sınırlı çalışan personeller ise tam veya yarı zamanlı çalışma durumu dikkate alınarak saptanır. Bütün personellerin sözleşme ücreti görevin yerine getirilmesiyle her ayın 15’inde ödenir.

Çalışma saatleri konulu yönetmelikte 13. maddede tam zamanlı personelin haftalık çalışma süresi 45 saat, günlük çalışma süresi de diğer kamu çalışanlarından az olmamak koşulu ile haftada en az bir, en fazla iki gün tatil belirlenmiştir. Kısmi zamanlı personel haftada 30 saat çalışır ve ne zaman çalışacağı sözleşmede belirtilir. Proje süresi sınırlı personel tam veya kısmi zamanlı çalışma koşullarına göre ayarlanır.

Tam Zamanlı Çalışan Personel Yönetmeliği

Tam Zamanlı Çalışan Personel Yönetmeliği
Tam Zamanlı Çalışan Personel Yönetmeliği

Tam zamanlı çalışan personelden yönetmeliğin izinler konusu kapsamında 14.madde de açıklama yapılmıştır. Hizmet süresi 1 yıldan 5 yıla kadar olanlara 20 gün, 5 yıldan fazla olanlara 30 gün ücretli izin verilir. Ücretsiz izinlerde kadın personellerde, doğumdan önce ve sonrası için 8’er hafta olmak üzere iki defa izin verilir. Bir yaşından küçük çocuklara emzirme için günde 1.5 saat izin verilir. Yine tam zamanlı çalışma koşulunda personellere doğum, ölüm, evlilik gibi durumlarda üç gün ücretli mazeret izni verilir. Ücretsiz mazeret izni toplamda 5 gündür.

Kısmi çalışan personele 14.madde kapsamında ücretli izin, kanıtlanan hastalık şartı ile sağlanır. Proje süreleri sınırlı olan personeller ise yine tam veya kısmi çalışan personel koşullarına göre belirlenir.

5 Yılını Yıl İçerisinde Dolduran Sözleşmeli Personelin Sözleşmesi Yenilenebilir mi?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!