1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. Sözleşmeli Öğretmen İstihdamı Yönetmeliğinde İki Önemli Değişiklik
Sözleşmeli Öğretmen İstihdamı Yönetmeliğinde İki Önemli Değişiklik

Sözleşmeli Öğretmen İstihdamı Yönetmeliğinde İki Önemli Değişiklik

MEB sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı. Yapılan yönetmelik değişikliği ile sözleşmeli öğretmen alımında yer alan sözlü sınav konuları ve ağırlıkları değişti. İhtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerle ilgili hüküm değişti!

A+A-

24 Mart 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile sözleşmeli öğretmen alımında yer alan sözlü sınav konularında değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle Eğitim bilimleri ve genel kültür alanında da soru çıkacak.  Ayrıca ihtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri maddesinde de değişiklikler yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmelikte değişikliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

İhtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri maddesinde yapılan değişiklikle ilgili olarak eski ve yeni hükümler şu şekildedir.

Eski hüküm; İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.

Yeni hüküm; İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanır; bunlardan il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına Bakanlıkça atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.

Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları maddesinde yapılan değişiklikle ilgili yeni hüküm; Eğitim bilimleri ve genel kültür: %20, Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %20, İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %20, Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %20, Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %20 olarak belirlendi.

Eski hüküm: Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları şunlardı; Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,  İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25, Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25, Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25’ti. Yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ. Yönetmeliğin tam metni için TIKLAYINIZ.

my-memur-002.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler