1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Sözleşmeli Öğretmen Mülakat Değerlendirme Kriterleri Puanlamaya Ne Kadar Gerçekçi Yansıyacak
Sözleşmeli Öğretmen Mülakat Değerlendirme Kriterleri Puanlamaya Ne Kadar Gerçekçi Yansıyacak

Sözleşmeli Öğretmen Mülakat Değerlendirme Kriterleri Puanlamaya Ne Kadar Gerçekçi Yansıyacak

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Mart ayı sözleşmeli öğretmenlik başvuruları 2 Mart 2018 itibarıyla yarın başlıyor. Sözleşmeli öğretmenlik başvurularının başlamasıyla da mülakat aşamasındaki kriterleri irdelemek istiyoruz. Puanlamada ne kadar gerçekçi olacak?

A+A-

85 branştan 60 bin öğretmen adayı sözleşmeli öğretmenlik için ter dökecek. Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı Mart ayı sözleşmeli öğretmenlik başvuruları 2 Mart 2018 itibarıyla başlatacak ve KPSS'de kendi alanında birinci olan adayın dahi atanma şansı 3 katı aday arasına giren en düşük KPSS puanlı aday ile aynı.

Sürekli olarak mülakat sistemini eleştiriyoruz, sendikalar eleştiriyor, adaylar eleştiriyor ama kim mülakattan memnun ortaya çıkmıyor. Mülakatı isteyenler sadece yetkililer! Maalesef aşağıdaki yazacağımız kriterler dahilinde bir bireyin öğretmen olma yeterliliği olabileceğini düşünüyorlar.

Öğretmen mülakat değerlendirme kriterlerine bakılınca oldukça uzmanlık gerektiren bir sistem. Bir bireyin işe girmesinde yapılan ve tüm özelliklerini ortaya çıkarabilecek bir sistem. Ama ne Milli Eğitim Bakanlığında ne başka bir bakanlıkta veya kamu kurum ve kuruluşunda uygulanabilecek ve yapılabilecek bir sınav sistemi.

5’er 10’ar dakikalık bir sürede bu değerlendirme kriterlerine göre adaya doğru puan verebilen bir komisyon üyesini gerçekten altın madalya ile değil ağırlığında elmasla ödüllendirmek lazım. Komisyon üyeleri mülakat konusunda zaten uzman olan kişiler değil, bir de siz kıs sürede bu kriterlere göre puan vermesini bekliyorsunuz.

Bir komisyon üyesi aşağıda tak tek yazacağımız kriterleri okuması bile uzun zaman alırken nasıl 10 dakika içerisinde öğretmen adayına puan verebilecektir. Maalesef, verilen puanlar ölçme ve değerlendirme açısından ne güvenilir ne de geçerlidir. Yapılacak değerlendirmelerin sağlıklı olmayacağını herkes biliyor ama MEB inatla mülakatla öğretmen almaya devam ediyor.

4 temel başlıkta 80 kriter nasıl ölçülebiliyor? Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı ve topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri olmak üzere 4 ana başlıkta değerlendirme yapılmaktadır. Her bölümde de 5'er kritere göre 0 ile 5 arasında değerlendirme yapılması istenmektedir.

Kriterlere bakılacak olursa birçoğu komisyon üyelerinin keyfi olarak verebileceği tarzdan görülmektedir. Bakan İsmet Yılmaz KPSS puanının -5 , +5’i verildiğini belirtse de maalesef durum böyle değildir ve bu şekilde bir puanlama ne yapılmış ne de sisteme uygundur.

Madem KPSS puanına yakın bir değerlendirme yapılacak neden bu kadar farklı kriterler bir arada yer alıyor. Komisyon üyesi hem KPSS’ye yakın puan verecek hem de gerçekçi bir şekilde buradaki notlara göre değerlendirme yapacak. Bunun olamayacağı zaten açıktır. Sonuç olarak MEB, öğretmen alım sistemi çökmeden mülakat çilesinden vazgeçilmelidir! Başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

meb-kriterler.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler