Sözleşmeli Öğretmenler Sınavlarda Görev Alabilir mi?

Merkezî Sistem Sınav Yönergesi genellemesine göre öğretmen görevinin verilmesiyle kişinin bu görevi yapmasına yönelik gereken görevlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesine göre istihdamı sağlanan aday öğretmenler ile aynı kanun kapsamında 4/B maddesine göre istihdam sağlanan sözleşmeli öğretmenlerin görev alıp alamayacağı hususunda il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince çelişkide kalınan bir konu olmuştur.

Sözleşmeli Öğretmenler Sınavlarda Görev Alabilir mi
Sözleşmeli Öğretmenler Sınavlarda Görev Alabilir mi?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezî Sistem Sınav Yönergesinin 15. 17. 19. 23. ve 24. maddeleri kapsamında söz edilen öğretmenlerin görev almasına yönelik fiilen görev içerisinde olan ve ilgili maddelerde belirtilen görevlerin özel şartları taşıyan öğretmenlerine yapılan başvuru/onay işlemi veya resmen görevlendirme yolu ile sınav görevi verilmektedir.

Genel Müdürlük Tarafından Sözleşmeli Öğretmenler

Genel Müdürlük Tarafından Sözleşmeli Öğretmenler
Genel Müdürlük Tarafından Sözleşmeli Öğretmenler

Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kanunda 29.06.2016 tarih ve 7198525 sayılı yazısı gereği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesine göre istihdamı sağlanan ve özel yetiştirme programı uygulanan aday öğretmenler için Merkezî Sistem Sınav Yönergesi kapsamlarında sınav görevi verilmelerine yönelik uygun olmayacağı değerlendirilmeler arasındadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içeriğinde bulunan 4/B maddesine göre istihdam sağlanılmış sözleşmeli öğretmenler konusunda 03.08.2016 tarih ve 29790 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin “Sözleşmeli Öğretmenlerin Yükümlülük ve Hakları” başlıklı dördüncü bölümlerinde “Sözleşmeli öğretmenlerin görev ve sorumlulukları” başlıklı 20 nci maddesinin birinci fıkrasında “Sözleşmeli öğretmen, görev yaptıkları eğitim kuramlarındaki emsali kadrolu alan öğretmenleri için öngörülen görev ve sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür.” ifadesi yer almaktadır.

Merkezî Sistem Sınav Yönergesi

Merkezî Sistem Sınav Yönergesi
Merkezî Sistem Sınav Yönergesi

Bu konu alanında istihdamı sağlanan sözleşmeli öğretmen için yetiştirme süreçlerinde tabi tutulmadan ve sözleşme başlangıç tarihi dikkate alındığından itibaren ders ve nöbet görevlerini yerine getirmeye başladığı bilinmektedir.

Bu nedenle, Merkezî Sistem Sınav Yönergesi’nde 15. 17. 19. 23. ve 24. maddeleri alanında yapılacak görevlendirmeler gereğince ilgili maddeler için belirtilen görevlerde özel şartları taşıyanlardan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmelilere sınav görevi verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Öğretmen Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sözleşmeli Öğretmenler Sınavlarda Görev Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!