1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Sözleşmeli Öğretmenler Sorunlarını TBMM’de Vekillerle Paylaştı
Sözleşmeli Öğretmenler Sorunlarını TBMM’de Vekillerle Paylaştı

Sözleşmeli Öğretmenler Sorunlarını TBMM’de Vekillerle Paylaştı

Sözleşmeli öğretmenler gerek özlük haklar konusunda gerekse eş durumu ve diğer mazeret tayini konularını gündeme getirmek için TBMM’de milletvekilleri ile bir araya geldi. TBMM’de öğretmenler için soru önergesi de verildi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB sözleşmeli öğretmen istihdamına devam etmekte ısrar ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da öğretmen görevlendirmek için sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının şart olduğunu belirten Bakanlık, tüm eğitim sendikalarının karşı çıkmasına ve çözüm önerileri sunmasına rağmen ısrarını sürdürüyor.

Zorunlu hizmet yükümlüsü olsa bile kadrolu bir öğretmen mazeret tayinleri hariç olmak üzere adaylığı kalktıktan sonra 1 yıl sonra tayin isteme hakkı bulunmaktadır. Fakat sözleşmeli öğretmenler için bu hak bulunmuyor. Anayasa’nın 41. Maddesinde “Aile Birliği” sağlanması durumu tüm memurlar için geçerli olmasına rağmen bu hüküm göz ardı edilmektedir.

MHP Milletvekili Sayın Muhammed Levent Bülbül ile Manisa Milletvekili, Grup Başkanvekilimiz Sayın Erkan Akçay ile birlikte sözleşmeli öğretmenleri misafir etti ve sorunlarını dinledi. Görüşmenin ardından sözleşmeli öğretmenlerin sorunları için soru önergesi verildi.

Milli Eğitim bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Anayasanın 98. İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince talep edildi.

Sorular şu şekildedir:

Ülkemizde sözleşmeli olarak görev yapan kaç öğretmen vardır?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan öğretmenlerin kaçı sözleşmelidir?

Sözleşmeli olupda evli ve mazeret tayini yapma hakkına sahip kaç öğretmen vardır?

Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu mazeretine dayalı yer değiştirme hakkı verilecek mi?

Sözleşmeli öğretmenlerin talepleri ve beklentilerine dair kendi sözleri ile sosyal medyadaki bazı paylaşımlarını derledik.

İşte sözleşmeli öğretmenlerin feryadı!

Manisa Milletvekilimiz ve Grup Başkanvekilimiz Sayın Erkan Akçay ile birlikte Sözleşmeli Öğretmenlerimizi misafir ederek sorunlarını dinledik.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği çilesi bitsin artık.

İnşallah en kısa sürede sözleşmeli öğretmenler ailelerine kavuşur çünkü 2 yıldır aile kavramımız kalmadı.

Ailesiz3.yilimiza girdik inşallah sizlerin ilgi ve tavvasutları sonucu bu yıl aile dramı son bulur.

Masaya yumruğunuzu vurun Allah rızası için sözleşmeli öğretmenlerin AİLEBİRLİGİ mağduriyetini giderin.

özleşmeli öğretmen günah keçisi oldu, 3.yıl ailesinden ayrı, cumhuriyet tarihinde bir ilki başardınız sayın @ziyaselcuk  çalışma barışı böyle mi sağlanıyor? Sosyal devlet böyle mi olacak? Anayasa 41?

Sözleşmeli öğretmenlik artık son bulmalı. Adaletsizlik haksızlık ortadan kalksın, eşitlik sağlansın. Kadro sözleşmeli öğretmenin hakkıdır.

Allah sizlerden razı olsun sesimiz oluyorsunuz. Sözleşmeli öğretmenlerin ne durumda olduğunu kimseler umursamıyor aileden ayrı eşten ayrı çocuklardan ayrı.

Eşlerinden, çocuklarından ayrı olduğu İçin sınıf tahtaları ağlama duvarına dönen tüm sözleşmeli öğretmenlerin duaları sizinle Sayın Başkanım. Bizi kabul edip dertlerimizi dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz.

haber6.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler