1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Durumu Olsa Dahi Tayin Hakkı Verilmeyecek
Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Durumu Olsa Dahi Tayin Hakkı Verilmeyecek

Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Durumu Olsa Dahi Tayin Hakkı Verilmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2016 yılında tekrar uygulamaya konulan sözleşmeli öğretmenlik sistemi ile 4+2 yıl sonunda anca tayin hakkı verilecek. Eş durumu dahi olsa sözleşmeli öğretmene tayin hakkı olmayacağı yinelendi!

A+A-

Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenlik 2011 yılında tamamen kaldırılmış ve tüm öğretmenler koşulsuz olarak kadroya geçirilmişti. Bunun en temel göstergesi sözleşmeli öğretmenlikteki hakların kadrolulardaki gibi olmamasından kaynaklanmaktaydı. Sözleşmeli öğretmenler mahkemelerle haklarını tek tek almaya başlayınca MEB hepsine kadro vermek durumunda kalmıştı.

Peki 2016’da ne değişti de sözleşmeli öğretmenlik tekrar getirildi! Sözleşmeli öğretmenliğin getirilme amacı olarak doğu ve güneydoğu illerindeki öğretmen açığı gösterildi. Fakat oradaki öğretmen açığı sadece eş durumu dahi olsa 6 yıl çakılı kadro ile düzeltilemez. Öğretmenlere çalıştığı bölgeye göre ek ücret, ek hizmet puanı verileceği belirtilmişti. Ek hizmet puanı çok az da olsa zorunlu hizmet bölgelerinde veriliyor.

Peki ne kadar bu puanlar yeterli? Hiç denecek kadar az. Peki maaş değişti mi? Hayır. Dolayısıyla yeni getirilen sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımı ile mali ve sosyal haklarda iyileşme yapılmadığı sürece sonuç alınamayacaktır.

Bugün de EBA üzerinden öğretmenlerin seminer çalışmalarının ilk gününde canlı yayına katılan MEB müsteşarı Yusuf Tekin önemli açıklamalarda bulundu ve sözleşmeli öğretmenlerin kesinlikle 4+2 yıl çalıştıktan sonra tayin hakkının olacağını belirtti.

Öğretmenlerin her ikisi de sözleşmeli ise, hangi bölgede ihtiyaç varsa o öğretmen diğerinin yanına gidebilecek ancak. Başka türlü bir sözleşmeli öğretmenin batıda özel sektör veya kamuda çalışan eşinin yanına gitmesi mümkün olmayacak.

Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, sendikalar da boş durmuyor bu konuda gerekli başvurularını mahkemelere yaparak eş durumu tayininin AİLE BÜTÜNLÜĞÜ açısından bir ANAYASAL HAK olarak kabul edildiği için çakılı kadro ibaresinin her ne kadar yönetmelikte olsa da Anayasa üstü bir durum ortaya çıkaramayacağını belirtiyorlar.

Bu sebeple daha önce denenmiş ve uygulanmasındaki aksaklıklar görünmesine rağmen ısrar edilmesinde bir anlam bulunmamaktadır. Müsteşar Tekin’in de belirttiği üzere 6 yıl çakılı kadro olması her ne kadar yönetmelikte yer alsa da özel sektörde çalışan bir kişi o firmayı sözleşmeli öğretmenin görev yaptığı yere taşıyamayacağından çok yakın sürede mahkeme kararları çıkacak ve Anayasal hak olan aile bütünlüğü ilkesi yerine getirilecektir diye düşünüyoruz.

Zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmenlerin çalıştırılmasını teşvik etmek için ciddi mali ve sosyal kazanımları yerine getirmek ve orada çalışmaya gönüllü öğretmenler için ödenek kapılarını açmak gerekiyor. Her yıl öğretmen değişmemesi için öncelikle ücretli öğretmenlik sisteminin taşeronluktan çıkarılarak kaldırılması ve ciddi anlamda 100 bine yakın öğretmen açığının kapatılması şarttır. Yusuf Tekin açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ. Özel Sektörde Çalışanlar Hariç Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu Tayini Yapabilecek haberi için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum