1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Sözleşmeli Öğretmenlik Sistemi Neden Kaldırılmalı
Sözleşmeli Öğretmenlik Sistemi Neden Kaldırılmalı

Sözleşmeli Öğretmenlik Sistemi Neden Kaldırılmalı

Milli Eğitim Bakanlığının sözleşmeli öğretmen istihdamını kaldırması için sayısız neden sayılabilir. Türk Eğitim-Sen eski başkanı ve İYİ parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, MEB Bütçe Görüşmelerinden Bakan Selçuk’a seslenerek sözleşmeli statünün yanlış

A+A-

İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk Milli Eğitim Bakanlığı bütçesiyle ilgili hafta sonu önemli açıklamalarda bulunarak sözleşmeli öğretmenlik sisteminin neden kaldırılmasına dair açıklamalarda bulundu.

Bakan değişince sistem değişmeyecek! Milli Eğitim bütçesi geçen sene 92 milyardı, bu yıl 113 milyara çıktı, oransal olarak bir artış yok aslında; rakamsal olarak bir artış var ama oransal olarak 12,13’ten 11,84’e düştü ama daha önemli şeyler var. Bir kere, Milli Eğitim Bakanlığında kuralla çalışacağız yani bir Milli Eğitim Bakanı değiştiğinde sistem değişmeyecek, neler olacağını hepimiz bileceğiz.

2011’de kaldırdığınız sözleşmeli öğretmenlik sistemini 2015-2016’da yeniden getirmeyeceksiniz. Böyle el yordamıyla, karanlıkta yürüyen görme engelli bir insanın yaklaşımıyla Türk milli eğitiminin meselelerini çözemeyiz açıklamasında bulundu.

Sözleşmeli statü hukuk ihlalidir! Sözleşmelilik sistemi, şu anda Milli Eğitim Bakanlığının yumuşak karnıdır. Sadece Milli Eğitim Bakanlığında sözleşmeli statü yok. Bu sözleşmelilik sistemi olduğu sürece, milli eğitim bakanlarını da Türk milli eğitimini de sürekli tartışmak zorunda kalacağız çünkü sözleşmelilik sistemi açık insan hakkı ihlalidir, hukuk ihlalidir ve hukuk devleti ilkesiyle asla bağdaşmaz.

Sözleşmeli öğretmenlik sistemini kaldıramayan bir milli eğitim bakanı, ne kadar doğru işler yaparsa yapsın, sürekli tartışılan bir bakan olacaktır denildi.

Kurallı sistem oluşturulması şart! Bir öğretmen atandı. Atıyorum Hakkari’ye atandı öğretmen olarak. Atandığında, Hakkari’de kaç yıl çalışacağını bilecek. Atıyorum, dört yıl. Dört yıl bittikten sonra tayin isteğinin gerçekleşeceğini bilecek ama Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya, diğer mahrumiyet bölgelerine atadığımız öğretmenlerimiz, üç yıllığına, dört yıllığına atadığımız öğretmenlerimiz on üç yıl, on beş yıl orada, adeta çakılı kadroda çalışırsa, siz bunu öğretmene anlatamazsınız, izah edemezsiniz.

Çalışma süresi, ücret politikası ve ek kademe şart! Beş yıllığına mı gönderdik; beş yıl çalışacak orada kardeşim, altıncı yıl tayin isteği gerçekleşecek. Bunu yapamayan bir milli eğitim ileri yürüyemez. Buna uygun bir ücret politikası oluşturabilirsiniz, ek kademe verebilirsiniz, lojman tahsis edebilirsiniz fakat öğretmenleri ayrıştırarak bu sorunu çözemezsiniz.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan da önemli açıklamalarda bulundu: Sözleşmeli öğretmenler de yarıyıl mazeret tayinlerine başvurabilmelidir. Sayın bakanın bu konuda parçalanmış aileler adına insiyatif almasını bekliyoruz. İl içi özür mağdurlarına da mutlaka İlçe emri uygulanmalı, parçalanmış, dağılmış aileler birleştirilmelidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler