1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Sözleşmeli Personele Kadro İçin Haksen Meydandaydı! Sözleşmeli Çalışanların Tüm Sorunları
Sözleşmeli Personele Kadro İçin Haksen Meydandaydı! Sözleşmeli Çalışanların Tüm Sorunları

Sözleşmeli Personele Kadro İçin Haksen Meydandaydı! Sözleşmeli Çalışanların Tüm Sorunları

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, kamuda ve belediyelerde çalışan tüm sözleşmeli personele kadro verilmesi için Ankara’da kitlesel basın açıklaması yaptı. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi tarafından basın açıklaması yapıldı. My Memur olarak kamuda gerek sözleşmeli gerek geçici gerekse mevsimlik işçiler de dahil olmak üzere tüm kamu çalışanlarının 657 DMK’da 4-A kadrolu olarak çalıştırılması yönünde çalışmaları destekliyor ve sendikaların yaptığı çalışmaları önemsiyoruz.

HAKSEN’in basın açıklamasına sendika yönetici ve üyeleri katıldı. Sözleşmeli personellere kadroya dair açıklamalarda şunlara yer verildi: Sözleşmeli personelin mağduriyetlerini de dile getiren Çivi, bu mağduriyetlerin giderilmesinin tek çaresi, tüm sözleşmeli personelin kadroya alınmasıdır açıklamasında bulundu.

300 BİN SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO

Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde çalışan yaklaşık 300 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi talebimizi bir kez daha yüksek sesle ifade etmek istiyoruz.

Bu talebimiz son derece haklı nedenlere dayanmakta olup, haklı mücadelemizi önünde sonunda kazanacağız.

Yaşanan sorunları sözleşmeli personel günlük yaşamında en ağır şekilde hissetmektedir.

Tüm kamu personeli vatandaşa hizmet etmekle yükümlüdür. Vatandaşımız, kimin hangi statüde çalıştığına değil, aldığı hizmetin kalitesine bakmaktadır. O halde, kadrolu-sözleşmeli ayrımı neden yapılmaktadır?

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN HAKLI KADRO TALEBİNİN NEDENLERİ

- Zorunlu ve son derece kısıtlı mazeretler dışında başka bir yere tayin hakları yoktur. Bulundukları yerde emekli olana kadar çalışmak zorundadırlar.

- Belediyelerdeki sözleşmeli personelin kaderi başkanların iki dudağının arasındadır.

- Tüm sözleşmeli personel mobbing altında ve her an işlerini kaybetme korkusuyla yaşamaktadır.

- Unvanları yoktur. Bu nedenle, görevde yükselme hakları da yoktur.

- Brüt ücretlerinin tümü üzerinden gelir vergisi kesildiği için vergi diliminden dolayı yılın ikinci yarısındaki maaş artışları vergi olarak geri alınmaktadır.

- Emeklilik tazminatları emsali memura göre ödendiği için en az yüzde 25 eksik almaktadırlar.

- Yıllık izinler bir sonraki yıl devredilmemektedir.

- Yeşil pasaport alma hakları yoktur.

- Aile bütünlüğü sağlanamadığı için en çok çocuklar mağdur olmaktadır.

- Sadece birkaç maddelik Bakanlar Kurulu kararına bağlı olarak kısıtlı haklarla görev yapan sözleşmeli personelin sorunlarının tek çaresi kadrodur.

Çivi, açıklamasının ardından sözleşmeli personel istihdamını protesto için sözleşme metnini, yedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler