1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Sözleşmeli personelin öğrenim mazereti nedeniyle atanması mümkün mü?
Sözleşmeli personelin öğrenim mazereti nedeniyle atanması mümkün mü?

Sözleşmeli personelin öğrenim mazereti nedeniyle atanması mümkün mü?

4/B sözleşmeli personelin ve 3+1 sözleşmeli sağlık personelinin öğrenim mazeretine dayanarak atanma hakkı var mı? Sözleşmeli personelin eğitim durumu mazeret tayini ile ilgili detaylar haberimizde yer alıyor.

A+A-

Bildiğiniz gibi sözleşmeli personel 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kamu kurum ve kurumlarında iş yürüten personelleri içeren, istihdam şeklilerinden biridir. Sözleşmeli personeller bazı hususlarda, memurların sahip olduğu haklara sahip iken, bazı hususta ise, memurlara göre bazı haklardan mahrum bırakılmıştır. Zaman içerisinde sözleşmeli personelin kadroya geçmesi veya Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ilişkin Esaslarda değişiklik yapılması mümkün olabilir. Lakin şuan için muallakta kalan bazı meseleler söz konusudur.

4/B ve 3+1 SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİNİN ÖĞRENİM MAZERETİ VAR MI?

4/B Sözleşmeli personel ve 3+1 sözleşmeli personeller Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ilişkin Esaslara tabidirler. Onlar ile alakalı birçok mevzuya aslında bu esaslarda yer verilmiştir. Lakin öğrenim mazereti nedeniyle atanma hakkı ile alakalı bir içerik yer almamaktadır.

Lakin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. Maddesinde hüküm açık ve nettir. “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.” Şeklindedir.  Öğrenim mazeretine dayanarak atanma hakkının uygulanabileceğini ve Muhtemeldir ki, yakın bir zamanda Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ilişkin Esaslara ilgili düzenlemenin ekleneceğini düşünmekteyiz.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler