1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sözleşmeli Personelin Sağlık Mazereti Tayinine Yargıdan Onay
Sözleşmeli Personelin Sağlık Mazereti Tayinine Yargıdan Onay

Sözleşmeli Personelin Sağlık Mazereti Tayinine Yargıdan Onay

Sağlık Bakanlığında sözleşmeli olarak görev yapan personelin tedavisinin sürdüğü ile tayin talebi idare tarafında ret, mahkeme tarafından kabul edildi.

A+A-

3+1 Sözleşmeli Röntgen Teknisyeni olarak görev yaptığı Karabük’ten tedavisinin sürdüğü Konya’ya sağlık mazeret tayini talebini mahkeme haklı buldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Karabük’te görev yapan röntgen teknisyeni sendika üyesinin sağlık mazereti nedeniyle Konya’ya tayin talebinde bulunduğunu belirterek idarenin bu talebi 4+2 sözleşmeli kapsamında görev yaptığı gerekçesiyle reddettiğini söyledi.

Durmuş, Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan sözleşmelilerin zorunlu hizmet sürelerinin 4+2 yıldan 3+1 yıla düşürülmesini öngören kanunun çıkmasını sağlamıştık. Süre düşmüş de olsa üyemiz, tedavisinin sürdüğü yerde değil de görev yerinde çalışmaya devam edecekti. Bu nedenle mahkemenin kararı önemli bir karardır. Sağlık mazereti, eş durumu gibi önemli konularda mevzuatın bu tayinlere imkan sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekir.”

Mahkeme dava sonucunda, Olayda, yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri ile dava dosyası bir bütün halinde incelendiğinde; 663 sayılı Kanun Hükmünde Karaname'nin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilen personelin dört yıl süre ile başka bir yere atanamayacağının ve anılan süreye istisna olarak yalnızca aile birliği mazeretinin düzenlendiği görülmekte ise de Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların kurum içi yer değişikliğini düzenleyen Ek 3. maddesinin 2. fıkrasının (c) bendinde sağlık özrü kapsamında kurum içi yer değişikliğinin mümkün olduğu, davacının da sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesi nedeniyle bu hükümde yer alan şartlan taşıması koşuluyla yer değişikliği yapmasına herhangi bir engelin bulunmadığı, dolayısıyla davacının sağlık mazeretine dayalı yer değişikliği talebinin Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 3. maddesi kapsamında değerlendirilerek işlem tesisi cihetine gidilmesi gerekmekte iken söz konusu başvurunun 663 sayılı KHK'nın 45/A maddesinin 3. fıkrasında belirtilen haller dışında en az dört yıl sözleşme imzalanan birimde görev yapıldıktan sonra başka bir mahale atamasının yapılabileceğinden bahisle reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler