Sözleşmeli Personelin Unvan Değişikliği Nasıl Olur?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev yapan kişiler, unvan yükseltme sınavlarına girerek unvan değişikliği kazanmaktadırlar. Detaylar...

75347-1
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözleşmeli personel olarak çalışan kişiler unvan değişikliği alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Bilindiği üzere kadrolu memurların sözleşmeli personellere göre daha farklı hakları bulunmaktadır. Bu sebeple, sözleşmeli personeller bu değişiklikten yararlanıp yararlanamayacaklarını merak etmektedirler.

Yönetmelikler ile yapılan bazı düzenlemeler değerlendirildiğinde, sözleşmeli personellerin belirli idari kadroların unvan yükseltme sınavlarına girebilecekleri görülmektedir. Bu sayede sözleşmeli personeller de kamu personeli olarak çalışan kişiler gibi unvan değişikliği alabilmektedirler.

Sözleşmeli Personel Unvan Değişikliği Yapabilir mi?

Sözleşmeli Personel Unvan Değişikliği Yapabilir mi?
Sözleşmeli Personel Unvan Değişikliği Yapabilir mi?

Yönetmelikler, özel şartların saklı kalması kaydı ile belirli görevlerde unvan değişikliğinin, sözleşmeli personeller için mümkün olabildiğini belirtmektedir. Bu görevler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ekinde yer alan (I) ve (III) sayılı cetvellerde belirtilen kadrolarda,
  • İl özel idareleri, belediyeler ve bu kurumların iş birliği içinde oldukları kurumlarda memur kadrolarında,
  • Denetleme ve düzenleme işlemlerini yürüten memurluk kadrolarında,
  • Kamu iktisadi kurumları ve bunlara bağlı kuruluşlarda, yer alan sözleşmeli personeller müdür ve daha alt düzeydeki görevlere yapılacak, melekte yükselme amacı ile yapılan sınavlara girerek unvan değişikliğine sahip olabilmektedirler.

Sözleşmeli Personellerin Unvan Değişikliği Nasıl Olur?

Sözleşmeli Personeller
Sözleşmeli Personeller

Sözleşmeli personellerin bu amaca yönelik gerçekleştirilen sınavlar ile yapılmaktadır. Her sınav bağlı bulunulan kuruma göre farklılık göstermektedir. Kişilerin sınav başvurusu için belirlenen tarihler arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun ardından şartları sağlayan kişiler yazılı sınava girmeye hak kazanmaktadırlar. Yazılı sınavlar bakanlık tarafından yapılabileceği gibi, Ölçme ve Değerlendirme Kurumu tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı da zaman zaman bu sınavları gerçekleştirmektedir.

Yazılı sınavda başarılı olan kişiler en yüksek puandan başlanarak sıralanmaktadır. Bu sıralamada, görevde yükselme ile yapılacak olan atama için yapılacak kişi sayısının 5 katı kadar kişi sözlü sınava çağırılmaktadır. Sözlü sınavlarda kişilerin farklı bilgi ve becerileri ölçülmektedir. 100 üzerinden değerlendirme yapılan bu sınava göre 70 puan alan kişiler başarılı sayılmaktadırlar. Bu durumda gerekli görevlere sözleşmeli personellerin atama işlemleri gerçekleştirilir.

Sözleşmeli Sağlık Personeli Becayiş Yapabilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sözleşmeli Personelin Unvan Değişikliği Nasıl Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!