Sözleşmesi Biten Taşeron İşçiler Kadro Alabilecekler mi?

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na Cevaplanması İstemi İle Verilen Soru Önergesinde 31 Aralık 2015'te Sözleşmesi Biten Sözleşmeli İşçilerin Kadroya Geçirilip Geçirilmeyeceği Soruldu. Taşeron İşçilerin Sorunu Ne Zaman Çözülecek?

12870
Daha Fazla Göster

Taşeronlar artık seslerinin duyulmasını istiyor ve zamanın daralmadığını hatta geçtiğini belirtiyor. Çünkü 31 Aralık2015 tarihi itibarıyla sözleşmesi biten ve her geçen gün farklı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Taşeron işçilerin sözleşmelerinin sona ermesinden dolayı kadro beklentileri de bitiyor.

64. hükümetin kurulmasının ardından henüz ciddi bir adım atılmazken; esas işte çalışanların kadroya alınacağı fakat bu esas işte çalışanların aslında hangi işçiler olduğu netlik kazanmadı.

Süre ilerlerken de sözleşmesi biten taşeron işçiler hem işlerini kaybedebilmekte hem de süreklilik arz etmeyen, mevsimlik çalışma zorunluluğundan dolayı ne yapacakları konusunda kararsız kalmış durumdalar. Her an taşeron işçilerle ilgili kadro açıklaması geldi gelecek derken farklı işlere özellikle kalıcı işlerde çalışabilmek için de harekete geçemiyorlar.

Son olarak 31 Aralık 2015’te sözleşmesi biten ve iş akdine son verilen işçilerden sonra merak edilen en önemli konu Taşeronlar kadroya alınmaya başlanınca hangi tarih baz alınacak ve hangi tarihten itibaren hangi kadrolar net olarak belli olacak?

Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın Müezzinoğlu’na sorduğu sorular şu şekilde;

Van ilindeki hastaneler bünyesinde taşeron firmalara bağlı sağlık personeli çalışmakta mıdır? Çalışmakta ise hangi hastanelerde kaç sağlık personeli çalışmaktadır

Van ilinde sağlık personeli çalıştıran taşeron firmaların ihaleleri ne kadar sürede tekrarlanmaktadır? İhale süresi dolan sağlık personellerinin akıbeti ne olmaktadır?

Van ilinde taşeron firmalara bağlı sağlık personellerinin 31.12.2015 tarihi itibarıyla ihale süreleri dolduğu için işlerine son verildiği iddiaları doğru mudur?

Van ilindeki hastanelerde çalışan sağlık personellerine Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun “Hiçbir taşeron personelini mağdur etmeyeceğiz asıl işlerde çalışanları kadroya alıp yardımcı işlere ise iş güvenliği sağlayacağız.” sözünün tutulmaması dürüstlük ilkesi ile çelişmemekte midir?

Taşeron sağlık personellerine kadro verilecek midir? Verilecekse ne zaman verilecektir? Verilecek kadro sayısı kaç olacaktır? Kadro verilmeyecekse mağdur edilen sağlık personelleri için çalışma olanağı sağlanacak mıdır? Sağlanacaksa ne zaman sağlanacaktır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sözleşmesi Biten Taşeron İşçiler Kadro Alabilecekler mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!