1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Sözlü Mülakatla Alımlara Yargıdan Müdahale
Sözlü Mülakatla Alımlara Yargıdan Müdahale

Sözlü Mülakatla Alımlara Yargıdan Müdahale

Yazılı Sınavlardaki Objektifliğin Devre Dışı Bırakılarak Sözlü Sınav Sonuçlarına Göre Atamaların Yapılması Liyakat İlkesine Aykırıdır

A+A-

Bir çok Kamu Kurumu artık son zamanlarda yazılı sınavların ardından sözlü sınavlar ile alımları netleştirmekte ve kafalardaki soru işaretlerini kaldıramamaktadır. Yazılı sınav sonucuna göre hiçbir değerlendirme kıstası alınmadan yazılıda başarılı olanlar arasından sözlü sınav sonucuna göre değerlendirmeler daha önem kazandı.

Bu şekilde sözlü alımların yapılması da objektifliğin sağlanmasına büyük darbe vurdu. Çünkü yazılı sınavda oldukça yüksek puan alması artık bir kriter değil. Barajı geçen herkes mülakatlara alınıyor ardından yapılan sözlü sınavlar geçerliliğini bilimsel açıdan yitiriyor. Çünkü kişileri değerlendirme esnasında kişisel değer yargıları ön plana gelebilmekte ve yargıya taşınacak süreçlere sebep olabilmekte.

Bu sözlü mülakatların sonucunda da bir çok yargı kararı mevcut ve sözlülerin yapılmaması gerektiğini belirten bir çok yargı kararı ve uygulanmalarının durdurulmasına kesin hükmeden durdurma kararları da mevcut. Peki bu kararlar uygulanıyor mu HAYIR.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nda “şube müdürlüğü atamalarında” bir çok durdurma kararı olmasına rağmen halen yapılmış olan atamalarla ilgili bir çözüm yok ev atanan kişiler görevleri hukuki olarak iptal edilmiş olsa bile Bakanlıkça devam ettirilmekte. Yasalar uygulanmamasının açıklaması da yapılmış değil.

Bu bağlamda Bursa 2. İdari Mahkemesi de bir karar aldı ve Danıştay kararlarında geçen “şube müdürü kadrosunda görevde yükselme sonuçları ile ilişkili atamalarda” yazılı sınavların değil de sözlülerin kriter alınarak yapılmasından dolayı liyakat ilkesine aykırılık tespit etti.

Fakat MEB herhangi bir hukuka aykırılık yok gerekçesiyle kararları uygulamamakta ısrarcı davranıyor. Bir çok ilin İdare Mahkemeleri ve Danıştay kararları olmamasına rağmen HUKUK karar vermiş olmasına rağmen neden sözlü sınavlarda ısrar ediliyor anlaşılmış değildir.

SÖZLÜ SINAVLAR NE ADİL NE DE BİLİMSEL OLARAK GEÇERLİLİĞİ OLAN UYGULAMALARDIR.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diğer Kamu kurumlarının bu uygulamalardan vazgeçmesini bekliyoruz. Çünkü sözlü mülakat sadece özel kuruluşlara özgü bir uygulama olup Devlet kurumlarında bir çok sorun teşkil etmektedir.

YENİ KARAR İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.