SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yolcu veya yük taşımacılığı sektöründe olanların almakla yükümlü olduğu belgedir. Mesleki yeterlilik belgesidir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

68039
Daha Fazla Göster

SRC Belgesi Nedir?

SRC Nedir?
SRC Nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre kargo, yolcu ve yük taşıyan araçlar ticari araç kategorisinde yer almaktadır. Bu araçların sürücülerinin, mesleki yeterlilik, sürücü belgesi ve psikoteknik rapor bulundurması bir zorunluluktur. Bu belgelerden herhangi birisi eksik olan şoför hakkında cezai işlem uygulanmaktadır.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Nasıl Alınır?
SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi veren yetkili kurumlara başvuru yaparak, eğitim süresini tamamladıktan sonra belge alınabilmektedir. Başvuru şartları ise şu şekilde,

  • 2003 tarihinden önce ehliyet alan kişiler herhangi bir sınava veya eğitime girmeden ehliyetlerine uygun olan SRC  alabilmektedirler. Ehliyeti 2003 yılından sonra alanlar SRC  için sınava ve eğitime girmek zorundadırlar.
  • SRC   almak isteyen kişinin 66 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Önceden 63 yaşından gün almamış olma sınırı daha sonra 66 yaşa yükseltildi.
  • SRC almak isteyen adaylar, sınavdan en az 70 puan almak zorunda. Geçtiğimiz dönemlerde 60 puan olan bu sınır yeni düzenleme ile 70 puana yükseltildi.

SRC Belgesi Fiyatları Ne Kadar?

SRC Belgesi Fiyatları Ne Kadar?
SRC Fiyatları Ne Kadar?

Belge için belirlenmiş standart bir fiyat uygulaması bulunmamaktadır. İllere göre farklılık göstermektedir. Ortalama SRC  fiyatları ise şu şekildedir.

  • SRC 1 Belgesi

Ders saati ücreti: 25 TL

Toplam ücret: 1000 TL

  • SRC 2 Belgesi

Ders saati ücreti: 25 TL

Toplam ücret: 900 TL

  • SRC 3 Belgesi

Ders saati ücreti: 25 TL

Toplam ücret: 1025 TL

  • SRC 4 Belgesi

Ders saati ücreti: 25 TL

Toplam ücret: 900 TL

  • SRC 5 Belgesi

Toplam ücret: 750 TL

SRC  Çeşitleri

5 farklı SRC bulunmaktadır. İşte o belgeler.

SRC 1 Belgesi

Uluslararası taşımacılık yapacak olan şoförlerin alması gereken belgedir. Şoför 32 saat süren bir eğitim ardından belgeyi alabilmektedir. Belge almak isteyen şoförün ilkokul mezunu olması yeterlidir. Ayrıca 26 yaşından gün almış olması ve 66 yaşından gün almamış olması gerekiyor. Psikoteknik raporu da olması gerekmektedir.

SRC 2 Belgesi

Ülke içerisinde yolcu taşıyacak olanların alması gereken belgedir. SRC 1 belgesine sahip olanlar SRC 2 belgesine de sahip kabul edildiği için yeniden belge almaları gerekmiyor. Dolmuş şoförleri, okul servisi ve personel servisi şoförlerinin alması gereken belgedir. Yaş şartı SRC 1 ile aynıdır. Psikoteknik raporu alınması zorunludur.

SRC 3 Belgesi

Ülkeler arası kargo taşımacılığı yapanların alması gereken belgedir. Yaş şartı ise 19 yaşından gün almış olmak, 66 yaşından büyük olmamaktır. Psikoteknik rapor alınması zorunludur.

SRC 4 Belgesi

Ülke sınırlarında eşya taşımacılığı faaliyetleri yürüten kişilerin alması gereken belgedir. Psikoteknik raporunun zorunlu olmasının yanında, 19 yaşından gün almakta gerekmektedir.

SRC 5 Belgesi

Tehlikeli madde ve ürün taşıyanların alması gereken belgedir. 19 saatlik temel bir eğitim verilmektedir. Patlayıcı ve radyoaktif madde taşıyacak olanlar 8 saatlik, tanker taşımacılığı yapacak olanlar ise 13 saatlik özel eğitimden geçer. 19 yaşından gün almış olmak gerekiyor.

Otomatik Vites Ehliyeti Nedir ve Nasıl Alınır

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!