Staj Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!

Üniversite öğrencileri için büyük bir öneme sahip olan stajlar, bir o kadar da zorlu bir süreci beraberinde getirmektedir. Detaylar...

65913
Abone Ol
Daha Fazla

Staj Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!

Staj Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!
Staj Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!

Bölümünü kapsayan bir kurumda stajyer olarak çalışmak, iş tecrübesi kazandırdığı gibi önemli kişiler ile tanışma fırsatı da vermektedir. Bununla beraber mezuniyet sonrasında yapılacak başvuru ile, staj yapılan kurumda öncelik sahibi olunabiliyor. Tüm bu etkenler neticesinde de staj yapmak için başvuru gerçekleştirirken, önceliğinizi arttıracak bazı ufak unsurlar bulunmaktadır. Yazımızda, staj başvurusu yaparken gözden geçirilmesi gereken püf noktaları bulabilirsiniz.

Ön Yazı Yazmayı Unutmayın!

Önyazı Yazmayı Unutmayın!
Ön yazı Yazmayı Unutmayın!

Ön yazılar, günümüz dünyasında en az özgeçmiş kadar değerli olan bir unsurdur. Başvuru yapılacak kurumun sizi ön sıralara alabilmesi adına, ön yazıda karşı tarafı memnun etmek elzemdir. Dolayısıyla ön yazıda bazı önemli bilgiler vererek, aynı zamanda da kısa ve sade bir anlatım tarzı benimseyerek bir paragraf oluşturabilirsiniz. Başta kişisel bilgiler, eğitim durumu, yeterlilikler ve sahip olunan artı avantajlar, ön yazılarda mutlak suretle belirtilmelidir. Elbette ki staj başvurusunu kapsayan bu talep için, staj tarihlerinizin ve sigorta durumunuzun hakkında da bilgiler vermelisiniz. Özellikle okullarda zorunlu stajı bulunmayan öğrenciler, zorunlu staj ilanlarına başvurmamalıdır. Bununla beraber gönüllü olarak staj yapılmak isteniyorsa da, kurumlara bu detay ön yazıda aktarılmalıdır.

İlan Detaylarını Değerlendirin!

İlan Detaylarını Değerlendirin!
İlan Detaylarını Değerlendirin!

Staj başvurusu yaparken başvuru yapacağınız şirketin belirttiği gereklilikleri karşılayıp karşılamadığınızı da değerlendirin. Örneğin, yabancı dil şartı arayan bir staj ilanına yabancı dil bilmeden başvuru yapmak, şansınızı hiç seviyesine getirebilir. Bir sonraki aşamaya geçmek için, tüm yeterlilikleri karşıladığınızdan emin olun. Aksi taktirde sonraki aşamada hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Referanslara Dikkat Edin

Staj başvurusu yaptığınız sırada dosyanızda yer alan referanslar hayati bir öneme sahip durumdadır. Özellikle referans olarak göstereceğiniz kişilerin sizin hakkınızda olumlu geri bildirimler iletmesi esas amaçtır. Tabi ki bunun yanı sıra referans olarak gösterdiğiniz kişilerin çok iyi yorumlar yapması da, işveren tarafından beklentilerin artmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle de referans gösterilecek kişi veya kişilerin dikkatli bir biçimde seçilmesi elzemdir.

Mülakat Sorularını Araştırmayın

Mülakat Sorularını Araştırmayın
Mülakat Sorularını Araştırmayın

Eğer yüz yüze mülakat için çağrıldıysanız, internet platformlarında mülakat sorularına sakın bakmayın. Çünkü bu görüşmenin asıl amacı işverenlerin stajyerleri daha yakından tanıma isteğidir. Bununla beraber stajyerlerin kurum ve kişiler hakkındaki gerçek düşüncelerinin ortaya çıkması adına da, mülakat soruları büyük bir öneme sahiptir. Gerçek düşüncelerinizi yansıtarak, ezber yanıt vermeyerek bile mülakattan olumlu bir sonuç ile çıkabilirsiniz.

Kılık Kıyafete Dikkat!

Görüşmeye giderken, özenli bir biçimde giyinmeye dikkat etmelisiniz. Zira hiçbir işveren, görüşmeye gelen bir stajyerin dağınık bir görünüme sahip olmasını istemez. Dolayısıyla da kılık kıyafet konusunda sorun yaşamamak ve ilk adımdan eksi puan almamak adına, özenli bir giyim ile gitmeniz büyük bir öneme sahiptir. 

Memurlar Yükseköğrenim Stajını Nasıl Yapar?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!