1. WEB TV

  2. HABER VİDEOLARI

  3. Staj Döneminin Sigorta Başlangıcı Kabul Edilmesi İçin Destek Devam Ediyor

Staj Döneminin Sigorta Başlangıcı Kabul Edilmesi İçin Destek Devam Ediyor

Anayasal eşitliği sağlamak adına diğer meslek gruplarına verilen haklar meslek liseli staj sigortası mağdurlarına da tanınmalıdır. Staj sigortası giriş tarihlerinin, sigortaya başlangıç tarihi olarak kabul edilmesi için Mecliste Basın açıklaması yapıldı.

Arzu Erdem bugün yaptığı basın açıklamasında sosyal sigortalar kanunu hükümleriyle ilgili yine sıkıntılı olan ve mağduriyetlerini uzun zamandan beri dile getirilen staj mağdurlarının talebi dile getirildi. MHP tarafından da iki kanun teklifiyle komisyona yönlendirilmiş olan önemli bir sorunu tekrar gündeme getiren Milletvekili Arzu Erden Meclis’te basın açıklamasında staj mağdurlarının sorunlarını ele aldı.

Yapılan basın açıklamasında staj mağdurları denilen çalışan insanların özellikle staj yaptıkları süre olarak belirtilen yani lisede ve meslek liselerindeki sürenin sigorta başlangıcına sayılması konusundaki çarpıklık dile getirildi.

Lise veya üniversite öğrenciliği döneminde yapılan staj süreleri fiilen çalışma olmasına ve diğer işçilerden çalışma yönünden hiçbir farklı olmamasına rağmen uzun vadeli sigorta primleri yatırılmadığı için sigortalı sigortadan sayılmayıp emekli hesabında da başlangıç olarak kabul edilmemektedir.

Bu durum özellikle çırak ve stajyer olarak çalışan öğrencilerin eşitsizliğe, mağduriyete uğramasına sebep olmaktadır. Ayrıca aylıksız izin, doktora, uzmanlık eğitimi ve avukatlık stajı gibi süreler bazen bir çalışma hali söz konusu olmadan bile borçlanmak suretiyle emeklilik bakımından değerlendirilmektedir.

Bu nedenle mevcut düzenlemelere göre ortaya çıkan ve mağduriyet yaratan bu durumun acilen ortadan kaldırılması gerekmektedir. Mesleki eğitimin özendirilmesi, katkı sağlanması açısından çıraklık ve staj dönemlerine ilişkin meslek liselerine 5510 sayılı kanun değişikliği yapılarak borçlanma hakkı tanınması ve sigortalılık başlangıç tarihinin çıraklık ve staja başlangıç tarihi olarak esas alınması ve mağduriyetin giderilmesi mutlaka önemlidir.

Staj mağdurları veryansın etmesine rağmen seslerini duyuramamaktadır. Arzu Erdem mağdur milletin sesi olmak için staj mağdurlarının gönderdiği mektubu okudu. Mektup aynen şu şekildedir:

Sayın Vekilim, bizler genç yaşta öğretmenleriniz ve yetkililer tarafından kandırıldık. Bizlere verilen sigorta giriş kartları maalesef hiçbir anlam ifade etmiyor. Tatil demeden hafta sonu demeden çalıştırıldık. Şimdi anlıyoruz ki sigortasız çalıştırıldık ve mağdur edildi. Bizler iktidar partisinin vicdanına sesleniyoruz. Avukatlara, doktorlara, yurt dışında çalışanlara staj yapanlara staj yaptıkları süre için borçlanma hakkı verilirken biz meslek liselilere bu hakkın verilmemesinin hangi adalete ve hangi hukuka, hangi hakka sığdığını merak ediyoruz.

Siz kıymetli basın mensuplarının huzurunda iktidar partisine seslenmek istiyorum. Bu adaletsizliğin bir an önce kaldırılması gerekmektedir. Anayasanın eşitsizlik ilkesine uygun olmayan bu uygulamanın mutlaka eşitlik ilkesine uygun hale getirilmesi gerekiyor.

Arzu Erdem staj mağdurlarının mektubunun başında öğretmenlerimiz ve işveren tarafından kandırıldık diyen gençlerin doğal olarak hedefte onları görmektedir. Halbuki ne öğretmenlerin ne de işverenlerin suçu vardır. Tamamen yasal düzenlemedeki çarpıklık ve yanlışlıktan kaynaklanan, burada aslında mecliste bir kanun teklifiyle, bir kanunun kabul edilmesiyle giderilecek olan bir mağduriyetin giderilmesine rağmen kişilerin kin güttüğü insanlar farklı kişiler olmakta.

Arzu Erdem yaptığı basın açıklamasında staj mağdurlarını her zaman sesi olduğunu ve sesi olmaya devam edeceğini belirtti. Her birinin özellikle gayreti şudur. Küçük yaşta liseyi bitirdikten sonra iş hayatına başlayıp, iş hayatına başladıktan sonra ellerinde aslında sigortalı edildiklerinin göstergesi olan sigorta kartlarının verilmesine rağmen maalesef sigorta başlangıcı olarak daha sonra çalıştıkları süreler sayılmaktadır. Bu konuyu gündeme getirmek üzere Arzu Erdem yine staj mağdurlarının yanında olduğunu belirtti.

08 Mart 2017 Çarşamba 22:29

VİDEOYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Benzer Videolar