1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Staj Mağdurları Neden Yasal Düzenleme İstiyor
Staj Mağdurları Neden Yasal Düzenleme İstiyor

Staj Mağdurları Neden Yasal Düzenleme İstiyor

Staj süresinin sigortadan sayılmaması Milyonlarca Meslek Lisesi ve Çıraklık Okulu mezunu ve ailelerini etkilemektedir. Staj mağdurları gerekli yasal düzenlemenin yapılmasını istiyor. Neden bu düzenleme isteniyor ve nasıl yapılmalı?

A+A-

Türkiye'de staj sigortası emeklilikte geçerli değil. Milyonlarca çalışan borçlanma hakkı ile bu günlerini saydırmayı bekliyor. Oysa bazı meslekler staj sürelerini borçlanabiliyor.

Uzun süredir Türkiye'de tartışılan konulardan birisi de, staj ve çıraklıkta geçen sürelerin emeklilik hesabında kullanılması. Yasalarımıza göre çıraklık ve stajda yapılan sigorta, emekliliğe tabi sigorta değil.

Dolayısıyla bu süreler emeklilik hesabına katılmadığı gibi, sigorta başlangıcı olarak da sayılmıyor. Sadece verilen sicil numarası geçerli oluyor.

Yatırılan primler yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına kapsayan primlerden oluşuyor. Stajyerler için ödenecek prim miktarı belirlenirken prime esas kazanç alt limiti yani brüt asgari ücret esas alınıyor.

Yani meslek lisesi sonrasında 1988'de staj yapmış bir erkek sigortalı 50 yaşında emeklilik hakkı kazanacakken, üniversite sonrası 1994 yılında çalışmaya başlamışsa 54 yaşında emekli olabiliyor.

Tüm meslek kolları için uygulanması gerekir! Stajda geçen süreler prim günlerine eklenmiyor. Bunları borçlanma hakkı da verilmiyor. Peki verilebilir mi? Elbette verilebilir çünkü zaten böyle bir uygulama yapılıyor.

Borçlanma Sosyal Güvenlik Kurumu açısından da bir kaynak oluşturacaktır. Bunun örneği de avukatlıkta yaşanıyor. Eğer bu sürede sigortasız staj yaptılarsa, borçlanabiliyorlar. Avukat adayları 1 yıl kadar staj yapıyor.

Benzer durumlar nelerdir? Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurtiçinde ya da yurtdışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri, Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri, 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun uyarınca yurtdışında resmi öğrenci olarak geçirilen süreler hesaplanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler