1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Stajın Sigorta Başlangıcı Olarak Kabul Edilmemesi Sorunu Meclis Gündeminde
Stajın Sigorta Başlangıcı Olarak Kabul Edilmemesi Sorunu Meclis Gündeminde

Stajın Sigorta Başlangıcı Olarak Kabul Edilmemesi Sorunu Meclis Gündeminde

Öğrencilik hayatında mesleğinin stajını yapmış kişilerin staj döneminde sigortalı olarak kabul edilmeleri ya da söz konusu döneme ait borçlanmaları sağlanmalıdır. TBMM Genel Kuruluna taşınan staj mağdurlarının sorunu için tıklayınız.

A+A-

Staj sürelerinin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemesinden dolayı 100'binlerce kişi mağdur durumda. Fiili olarak staj döneminde çalışma yapılmasına rağmen, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta girişi yapılmasına rağmen, sigorta güvenlik numarası verilmesine rağmen bu başlangıç tarihinin emeklilikte sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemesi sorunu sürüyor.

 

Bilindiği üzere stajyer avukat ve doktorların staj süreleri sigorta başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Falat meslek lisesi, çıraklık okulları zamanında yapılan stajın sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemesi diğer meslek grupları için haksızlıktır. Bu kapsamda Meclis gündemine sürekli olarak taşınan bu durum bu hafta içerisinde yine Genel Kuruldaydı.

 

Bknz: Staj Döneminin Sigorta Başlangıcı Sayılmaması Sorunu Meclis Gündemine Getirildi

Bknz: Staj mağdurları dayanışma yardımlaşma eğitim ve Kültür derneği Sosyal Medya hesabından tüm gelişmeleri takip etmek için TIKLAYINIZ.

 

26. dönem Osmaniye Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi sayın Ruhi Ersoy Konuyla ilgili TBMM Genel Kurulunda konuşma yaparak gerek Taşeron konusunu gerekse staj mağduriyetini gündemde tuttu. Vekilin değindiği ve çözüm istediği konuları bizzat kendisi şu şekilde sıraladı:

 

TAŞERON ÇALIŞANLARA kadro konusu bir an önce netleşmeli, gerekli düzenlemeler yapılarak kadrolu çalışan olmaları sağlanmalıdır. Taşeron konusuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nın tamamlanan çalışmanın ne olduğunu açıklamasını da ayrıca beklemekteyiz.

 

Geçmişte veya öğrencilik hayatında mesleğinin stajını yapmış kişilerin STAJ DÖNEMİ sigortalı olarak kabul edilmeleri ya da söz konusu döneme ait borçlanmaları sağlanmalıdır. 130 maddelik torba yasada bu konuyla ilgili en küçük bir çalışmanın olmaması staj mağdurlarını üzdü.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler