Stenografi Nasıl Olunur? Ne İş Yaparlar?

Stenografi eski tarihlerden beri kullanılan bir yazı yazma yöntemidir. Stenografi yöntemini kullanan Stenograflar ne iş yapar? Hangi kurumlarda çalışırlar ve ne kadar ücret alırlar?

75064
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatiplerin konuşmalarını hızlı bir şekilde yazıya geçirebilmek için alfabedeki harfleri, noktalama işaretlerini kullanamadan çeşitli semboller ve kısaltmalardan faydalanarak yazılan bir yazı yazma sistemidir. Yazı stili bazı özellikler taşır. Yazılar küçük, yakın ve dar yazıldığı için de kelime anlamı dar yazma olan stenografi adını alır.

Stenografi Nasıl Olunur? Ne İş Yaparlar?

Stenografi Nasıl Olunur? Ne İş Yaparlar?
Stenografi Nasıl Olunur? Ne İş Yaparlar?

Stenofrafi, hatiplerin konuşmalarını hızlı bir şekilde yazı ile kayda almak için klavyedeki noktalama işaretlerini ve bazı harfleri kullanmadan, belirli kısa yollar aracılığı ile konuşulanların yazıya geçirilmesi için kullanılan bir yazma yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu yazı stili birtakım kendine has özellikler taşımaktadır. Ayrıca yazılar dar ve sıkışık bir şekilde yazılmaktadır. Bu sebepten, bu yazı stili, dar yazma anlamına gelen stenografi adını almaktadır.

Stenografi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir yazı yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yazı yöntemini kullanan kişilere Stenograf adı verilmektedir. Çok fazla bilinmeyen bu meslek son zamanlarda dikkat çekmekte olup, insanlar Stenofrafların tam olarak ne iş yaptıklarını ve bu meslek becerisinin nasıl kazanıldığını merak etmektedirler.

Stenograf Nasıl Olunur?

Stenograf olmak için stenografi yazma biçimini detayları ile bilmek gerekmektedir. Bunun için bu eğitim veren kurslardan eğitim alınabilmektedir. Kurslar bu yazı stili ile alakalı doğru bir şekilde okuma ve yazma yöntemlerini öğretirken aynı zamanda hızlı yazma ve okumaya yönelik çalışmalar da yaptırmaktadırlar.

Stenograf Ne İş Yapar?

Stenograf Ne İş Yapar?
Stenograf Ne İş Yapar?

Stenograf TBMM Genel Kurulunun toplantılarında, komisyonlarda, Başkanlık Divanı toplantılarında, Anayasa mahkemesi duruşmalarında görev alıp konuşulan her şeyi steno yöntemini kullanarak yazıya geçiren TBMM personeline verilen isimdir.

Stenografi yöntemi de bazı özellikler taşır. Bu yöntemle dakikada 250 kelime yazmak mümkündür. Eskiden geleneksel stenografi yöntemi kullanılıyorken, şimdilerde steno daktiloları kullanılmaktadır. Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için, dilimize uygun bir steno daktilosu geliştirilememiştir.

Bu sebeple TBMM stenografları klasik yöntemle, kalem ve kağıtla konuşmaları yazıya aktarıyorlar. Ayrıca Meclis, belirli aralıklarla bünyesinde yetiştireceği genç stenograflar için, stenograf kursları düzenlemektedir. Bu kursu başarıyla bitiren stenograf adayları kadrolu TBMM personeli olarak işe alınıyorlar. Stenografların ücretlerinin de gayet yüksek olduğu biliniyor.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Stenografi Nasıl Olunur? Ne İş Yaparlar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!