1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Stopaj Düştü TL’ye Geçiş Hızlanacak
Stopaj Düştü TL’ye Geçiş Hızlanacak

Stopaj Düştü TL’ye Geçiş Hızlanacak

Mayıs ayında yüzde 1’e çıkarılan Banka Sigorta ve Muameleleri Vergisi (BSMV) tekrar binde 2’ye indirildi.

A+A-

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde politika faizini yükseltmesinin ardından, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yabancılarla yapılan swap işlemlerini yükseltmişti. Hemen ardından da aktif rasyosu’nda gevşetme adımları atılmıştı. Bu düzenlemelere ek olarak iki yeni düzenleme daha hayata geçirildi.

BSMV Binde 2’ye Düştü

Döviz ve altın işlemlerinden alınan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) yüzde 1’den binde 2’ye düşürüldü. BSMV oranı mayıs ayında yapılan düzenleme ile yüzde 1’e çıkarılmıştı. Yeni düzenleme sayesinde yatırımcılar altın ve döviz satışlarını kolayca gerçekleştirebilecek. Yatırımcıların duyduğu kaygı ve endişelerinde yeni düzenleme ile azaltılması hedefleniyor.

Sıfır Stopaj

Dövize geçişin azaltılması ve Türk Lirası’na olan talebin arttırılması için stopaj oranlarında da değişikliğe gidildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türk Lirası’nın faiz getirilerinden yapılan vergi kesintisi oranı, 31 Aralık 2020 tarihine kadar düşürüldü. 1 yıldan uzun vadesi bulunan hesaplarda stopaj vergisi sıfır olarak belirlendi. 6 aya kadar olan vadelerde oran yüzde 15’ten yüzde 5’e, 1 yıla kadar olan vadelerde ise stopaj oranı yüzde 12’den yüzde 3’e düşürüldü.

Döviz Satışı Hızlanır

Uzmanlar, stopaj vergisinde değişiklik yapılmasının TL mevduat yatırımlarını döviz yatırımlarına göre daha avantajlı bir hale getirdiğini ve bu dönemde döviz mevduat hesaplarından TL mevduat hesaplarına geçişlerin artabileceğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.