1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Subay ve astsubay atama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
Subay ve astsubay atama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Subay ve astsubay atama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Subay ve astsubay atama yönetmeliğindeki değişiklikler bugünkü resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliklerin tamamı için tıklayınız.

A+A-

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu subay ve astsubayların atama esas ve usullerini belirleyen yönetmelikte değişiklikler yaptı. My Memur olarak sizlere yönetmelikte yapılan değişikliklerin tamamını ayrıntılı olarak eski ve yeni hükümleri belirterek ele aldık. İşte değişikliklerin tam ayrıntısı.

Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği’nin tanımlar kısmında yer alan Sıralı hizmet garnizonu tanımı şu şekilde değiştirildi: Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen garnizonlardan, sınıfların veya fonksiyon alanlarının özelliklerine göre, personele önceden tebligat yapmak şartı ile Yönetmelik esaslarına uygun bir sıra dâhilinde atama yapılan garnizonları

Eski hüküm: Sıralı hizmet garnizonu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen garnizonlardan, sınıfların özelliklerine göre, personele önceden tebligat yapmak şartı ile Yönetmelik esaslarına uygun bir sıra dahilinde atama yapılan garnizonları,

Yeni eklenen tanımlar; Öz Kadrolar: Görevin niteliği nedeniyle öncelikle ilgili sınıftan/branştan personelin görev yapacağı görev yerlerini, Fonksiyon Alanları: Personelin sınıfından bağımsız belirli bir ihtisas alanında uzmanlık gerektiren görev sahasını, İtibari Hizmet Süresi: Sıralı hizmet garnizonlarında gün olarak geçirilen sürenin ilgili hükümde belirtilen katsayı ile çarpımı sonucu bulunan süreyi belirler tanımları eklendi.

Atamada planlı değişim ilkesi bölümünde fonksiyon alanı ibaresi eklendi. "Subayların atanmaları, bu Yönetmelik esaslarını ve meslek programlarının maksadını gerçekleştirecek şekilde hazırlanmış sınıf/branş/ihtisas/fonksiyon alanı mesleki gelişim plan / paternlerine uygun olarak, atamada planlı değişimi sağlayacak şekilde yapılır.

Hizmet safahatı puanı ilkesi alanında fonksiyon alanı ibaresi eklendi. “Kritik / kilit kadrolar hariç olmak üzere,  Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan atamalarda, aynı sınıf/fonksiyon alanı ve ihtisasa sahip personelden aynı garnizonu tercih edenlerin atanmasında atama kriterleri içerisinde safahat puanları da göz önünde bulundurulabilir.

Atamalarda dikkate alınacak esaslar bölümünde “Sınıf, branş ve ihtisasları” şu şekilde değiştirildi. “Sınıf, branş, fonksiyon alanı ve ihtisasları”. Aynı bölüme eklenen hüküm: Milli Savunma Bakanlığına yapılacak atamalarla, burada görevli personelin atamaları Milli Savunma Bakanlığı ile koordine edilir.

Garnizon hizmet süresinin hesaplanması bölümü şu şekilde değiştirildi. Yeni hüküm: Personelin garnizon hizmet süreleri aşağıdaki şekilde hesaplanır; Dereceli Garnizonlarda (1’inci, 2’nci ve 3’üncü Derece Garnizonlar): Bulundukları garnizonlarda hizmet sürelerini katılışlarına göre atama yılının 31 Aralık tarihine kadar dolduranlar, kendi isteği ve başka bir erteleme sebebi yoksa, o yılın atama planına alınırlar. Çeşitli nedenler ile görevden ayrı kalınan süreler garnizon hizmet süresinden sayılır.

Sıralı Hizmet Garnizonlarında: Bulundukları garnizonlarda itibari hizmet sürelerini 30 Eylül tarihi itibarıyla dolduranlar, kendi isteği ve başka bir erteleme sebebi yoksa, o yılın atama planına alınırlar.

Atamaların geç yapılması veya zorunlu sebeplerden (açığa alınma ve tutukluluk halinin beraatla sonuçlanması, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma kararı nedeniyle ilişiği kesildikten sonra mahkeme kararıyla göreve iade edilme, yurt içi veya yurt dışı kurs/eğitim, yurt dışı geçici görev, hava değişimi, tedavi, istirahat, doğumdan kaynaklanan aylıklı/aylıksız izin, tabii afet izni gibi elde olmayan ve belgelenebilen mazeretler) dolayı yeni garnizonuna 30 Eylül tarihinden yılsonuna kadar katılan personel, 31 Aralık tarihi itibarıyla hizmet süresini tamamlıyorsa, o yılın atama planına alınır.

Aynı garnizonda açığa alınma, tutukluluk, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma kararı nedeniyle ilişiği kesildikten sonra mahkeme kararıyla göreve iade edilme, hava değişimi, istirahat, kurs, sıhhi izin, aylıklı izin ve benzeri sebeplerle görevden ayrı kalınan sürelerin itibari 120 günü, bulunulan garnizonun hizmet süresinden sayılır.

Subay ve astsubayların istekleri üzerine verilen her türlü aylıksız izin süresi ile hükümlülük, izin tecavüzü ve firarda geçen süreler garnizon hizmet süresinden sayılmaz. Hüküm giyen personelin tutukluluk ve açıkta bulunduğu süreleri de garnizon hizmet süresinden sayılmaz.”

Eski hüküm: Bulundukları garnizonlarda hizmet sürelerini katılışlarına göre 30 Eylül tarihine kadar dolduranlar, kendi isteği ve başka bir erteleme sebebi yoksa, o yılın atama planına alınırlar.

Bu atamaların geç yapılması veya zorunlu sebeplerden (açığa alınma ve tutukluluk halinin beraatla sonuçlanması ile, yurt içi veya yurt dışı kurs, hava değişimi, tedavi, istirahat, tabii afet izni gibi elde olmayan ve belgelenebilen mazeretler) dolayı yeni garnizonlara 30 Eylül tarihinden sonra katılan personel, 31 Aralık tarihi itibariyle hizmet süresini tamamlıyorsa, o yılın atama planına alınır.

Subay ve astsubayların istekleri üzerine verilen her türlü ücretsiz izin süresi,  bulunulan garnizon hizmet süresinden sayılmaz.

Aynı garnizonda açığa alınma, tutukluluk, hava değişimi, istirahat, kurs, sıhhi izin ve benzeri sebeplerle görevden ayrı kalınan sürelerin toplam 120 günü, bulunulan garnizonun hizmet süresinden sayılır.

Hükümlülük, izin tecavüzü ve firarda geçen süreler garnizon hizmet süresinden sayılmaz. Hüküm giyen personelin tutukluluk ve açıkta bulunduğu süreleri de garnizon hizmet süresinden sayılmaz.

Garnizon hizmet süresine ve genel atama dönemine bağlı kalınmaksızın atama yapılabilecek haller bölümünde yer alan Kuvvet veya sınıf değişikliği, “Kuvvet, sınıf veya fonksiyon alanı değişikliği” şeklinde değiştirildi.

Öğrenim, kurs, staj ve geçici görevler alanında yapılan değişiklikler. Yeni hüküm: Yurt dışında veya yurt içinde bir veya birden fazla öğrenim, kurs, staj veya geçici görev için gönderilenlerin, buralarda geçirdikleri sürenin 120 günü bağlı bulundukları garnizon hizmetinden sayılır. Bu müddetin fazlası yurt dışında ise 28 inci maddenin birinci fıkrasındaki garnizon hizmetinden, yurt içinde ise geçici olarak bulunulan garnizon hizmetinden sayılır. Ancak, sıralı hizmet garnizonunda görevli iken diğer bir sıralı hizmet garnizonunda öğrenim, kurs, staj ya da geçici görev için gönderilenlerin buralarda görevde geçirdikleri sürelerin tamamı geçici olarak bulunulan garnizon hizmetinden sayılır.

Geçici olarak kıta ile her defasında devamlı şekilde 30 günden fazla bulunan personelin burada kalış süreleri, görevli gittiği garnizonun garnizon hizmetinden sayılır. Ayrıca personelden her defasında kesintisiz 15 gün ve daha fazla süre ile iç güvenlik harekâtı kapsamında görev yapanların da burada geçen sürelerinin toplamı görevli olarak bulunduğu garnizon hizmetinden sayılır.

Eski Hüküm: Yurt dışında veya yurt içinde bir veya birden fazla öğrenim, kurs, staj veya geçici görev için gönderilenlerin, buralarda geçirdikleri sürenin itibari 120 günü bağlı bulundukları garnizon hizmetinden sayılır. Bu müddetin fazlası yurt dışında ise 28 inci maddenin birinci fıkrasındaki garnizon hizmetinden, yurt içinde ise dereceli garnizonlardan (1’inci, 2’nci ve 3’üncü Derece Garnizonlar) dereceli garnizona gönderilenlerin buralarda geçirdikleri süreler atamalı bulunduğu garnizon hizmetinden, dereceli garnizondan sıralı hizmet garnizonuna gönderilenlerin buralarda geçirdikleri süreler geçici olarak bulunulan sıralı hizmet garnizon hizmetinden sayılır. Ancak, sıralı hizmet garnizonunda görevli iken diğer bir sıralı hizmet garnizonunda öğrenim, kurs, staj ya da geçici görev için gönderilenlerin buralarda görevde geçirdikleri sürelerin tamamı geçici olarak bulunulan garnizon hizmetinden sayılır.

Geçici olarak kıta ile her defasında devamlı şekilde 15 günden fazla bulunan personelin burada kalış süreleri, görevli gittiği garnizonun garnizon hizmetinden sayılır. Ayrıca personelden her defasında kesintisiz 15 gün ve daha fazla süre ile teröristle mücadele harekâtı kapsamında görev yapanların da burada geçen sürelerinin toplamı görevli olarak bulunduğu garnizon hizmetinden sayılır.

Yapılan diğer tüm değişikliklerin TAM listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yönetmelikteki değişikliklerin tamamı için TIKLAYINIZ. Yönetmelik için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler