1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Şube Müdürü Atamaları Hakkında Verilen Danıştay Kararı Sonrası Yapılan Yönetmelik Değişikliği
Şube Müdürü Atamaları Hakkında Verilen Danıştay Kararı Sonrası Yapılan Yönetmelik Değişikliği

Şube Müdürü Atamaları Hakkında Verilen Danıştay Kararı Sonrası Yapılan Yönetmelik Değişikliği

Şube Müdürü Atamaları Hakkında Verilen Danıştay Kararı Sonrası Yapılan Yönetmelik Değişikliği

A+A-

ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARI HAKKINDA VERİLEN DANIŞTAY KARARI SONRASI YAPILAN YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMASI

Bilindiği üzere, 18/04/1999 tarihli ve 23670 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 15’inci maddesinde; “... kurumlar, bu Yönetmeliğin kapsamına giren görevlere atanacaklarda aranacak şartları ve yapılacak sınavlara ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususları Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşünü alarak bu Yönetmeliğe aykırı olmamak üzere çıkaracaktan yönetmelikle düzenler hükmüne yer verilmiştir.

Bu Yönetmelik hükmüne uygun olarak Bakanlığımızca hazırlanan Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik, 12.10.2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu yönetmeliklerin bazı maddelerinin iptali için Danıştay nezdinde açılan davalar sonucunda; önce genel yönetmelikte yer alan “... Başarı puanı, şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara atanacaklar için sözlü sınav... Puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir.” düzenlemesinin yürütülmesi durdurulmuş; akabinde de, Bakanlığımızca genel yönetmeliğe uygun olarak aynı doğrultuda yapılan düzenlemenin yürütülmesi durdurulmuştur.

Yargı kararlarının yerine getirilmesi amacıyla Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanıp 23.07.2014 tarihli ve 29069 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan genel yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği bugün itibarıyla, Bakanlığımızca genel yönetmelik değişikliğine uygun olarak yönetmelik değişikliği hazırlanmış ve görüşleri alınmak üzere Devlet Personel Başkanlığına gönderilmiştir.

Yönetmelik İçin TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.