Sürekli Görev Yolluğu Nedir? Unsurları Nelerdir?

Sürekli görev yolluğu veya bilinen diğer resmi adı ile Harcırah Kanunu, çeşitli gereklilikleri kapsayan, bazı şartlar sonucunda personellere verilen bir ek ödemedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65447
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürekli Görev Yolluğu Nedir? Unsurları Nelerdir?

Sürekli Görev Yolluğu Nedir? Unsurları Nelerdir?
Sürekli Görev Yolluğu Nedir? Unsurları Nelerdir?

6245 Sayılı Harcırah Kanunu olarak da yasalarda yer alan sürekli görev yolluğu, genel ve katma bütçeli olarak hizmet veren kuruluşlarda çalışmaya devam eden personellerin bazı masrafları harcırah bünyesinde değerlendirilir. Bu bağlamda çalışanların yol masrafları, gündelik aile masrafları ve konum değiştirme masraflarından şartlara göre birini, birkaçını veya tümünü ödeme anlamına da gelir.

Harcırah Kanunu’nda dördüncü maddede yer alan detaylara göre, harcırah verilmesinde sakınca bulunmayan kişiler belirlenmiştir.

  • Kanun kapsamına dahil olan kurumlar çerçevesinde çalışan memur ve hizmetliler ile beraber aile fertlerinin aynı kurumlarda fahri olarak çalıştığı durumlarda,
  • Herhangi bir şekilde hizmetli veya memur olmamak kaydıyla kurumlar tarafından geçici bir vazife ile görevlendirilmiş olanlar,
  • Açıkta kalma sebebi olarak kadrosuzluğun gösterildiği memurlarla beraber memurların aile fertlerine,
  • Vazifesine son verilmesinin ardından ceza almadan bu durumu yaşayan hizmetliler ve aile bireylerine,
  • Memur ve hizmetlilerin vefatı sonrasında aile bireylerine, varsa çocuk veya çocuklarına ve çocuklara refakat edecek olan memurlara,
  • Sevk veya refakat ile görevlendirilmiş olan, hükümlülere, tutuklular ve gözetim altında olanlara eşlik eden er ve erbaşlara,
  • Türkiye Milli takımı temasında çeşitli seyahatler gerçekleştiren tüm sporcu ve idarecilere,
  • Toplu bir şekilde yabancı ülkelere görev amaçlı gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve bu mensupların Türkiye’de kalan aile bireylerine,
  • Özel ve ani durumlar çerçevesinde askeri öğrencilere, erbaşlara ve erlere harcırah verilmektedir.

Sürekli Görev Yolluğu Seçenekleri

Sürekli Görev Yolluğu Seçenekleri
Sürekli Görev Yolluğu Seçenekleri

Kanunda yer alan beşinci maddeye göre ise, sürekli görev yolluğu çerçevesinde harcırah alacak unsurlar yol masrafı, aile masrafı, günlük yevmiye ve konum değiştirme gibi masrafları kapsamaktadır.

Yol masrafları, yurt içinde şoförler cemiyeti tarafından belirlenmiş bir muaccel tarife üzerinden ödenen miktar anlamına gelmektedir.

Yevmiye ise, kanun gereğince bütçe kanunu ile tespit edilen yurt içi gündelik masraflarının tarafa ödenmesini kapsamaktadır.

Yurt içinde yer değiştirme masrafları, çalışan memur veya hizmetli konumundaki kişinin bazı unsurlarını dikkat almaktadır. Çalışan, kendisi adına yurt içi dahilinde almış olduğu gündeliğin yirmi katını yer değiştirme masrafı bağlamında almaktadır. Aile fertleri için ise, her bir birey adına gündelik yurt içi fiyatın on katı kadar miktarlar ödenmektedir. Alınan kararlar doğrultusunda, yurt içi gündeliklerin en fazla kırk katına kadar ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda kişiye ödenen sürekli görev yolluğu ödemeleri kapsamında kilometre ve deniz mili başına hesaplama yapılır. Hesaplama sonucunda da yurt içi gündeliğin yüzde beşi, çalışan memur veya hizmetli sıfatındaki kişiye ödenir.

Aile masraflarında ise, aile bireylerinin her biri adına memur ve hizmetlilerin kanun çerçevesinde uygun oldukları taşıtların ücretleri üzerinden gündelik hesaplama ile yapılmaktadır.

Harcırah almadan faydalanmak adına memurların beyanı esas alınmaktadır. Bu anlamda aile için alınacak ödemelerde de memurların söylemleri önceliklidir. Memurlar, ayrılmış oldukları konumdan bazı nedenler kapsamında ödeme alamadıkları taktirde, yeni çalışacakları kurumda 30 gün içerisinde başvuru yapabilmektedir. Harcırah almak adına da maaş nakil bildirimi bağlamında harcırahın alındığı veya alınmadığı konu başlığı altında mutlaka bir not yazılmalıdır.

Sürekli görev yolluğu ödemesi yapmak üzere yetkili olan amir, memurun aktardığı beyana göre hareket eder. Farklı kurum ve kişilerden herhangi bir belge ve bilgi isteme hakkı yoktur.

Bu bağlamda sürekli görev yolluğu için sözleşmeli personeller de, 2007 yılı içerisinde yapılan düzenlemeler ile birlikte ödeme alma şansına sahip olmuştur.

Emekli Aylığı ile Yaşlılık Aylığı Arasındaki Fark Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sürekli Görev Yolluğu Nedir? Unsurları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!