1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Suriyeli Sağlık Personeli Hizmete Başlayacak
Suriyeli Sağlık Personeli Hizmete Başlayacak

Suriyeli Sağlık Personeli Hizmete Başlayacak

Suriyeli doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi devam ediyor. Suriyeli sağlık personelleri 6 haftalık eğitimin ardından hizmet vermeye başlayacaklar.

A+A-

Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliğinin ortak yürüttüğü proje uyarınca Suriyeli sağlık çalışanlarına verilen eğitimler devam ediyor. Ülkemize gelen Suriyeli doktorlar ve hemşireler gördükleri eğitimi başarıyla tamamlamaları durumunda hizmet vermeye başlayacaklar. Göçmen Sağlığı Merkezlerinde Suriyeli göçmenlerin sağlık hizmetleri bu yolla verilecek.

Suriyeli doktorlara ve hemşireler Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezlerinde verilen eğitimde Türkiye'deki sağlık sisteminin işleyişi, muayene, reçete yazımı gibi temel prosedür bilgileri veriliyor. Türk doktorların eğitim verdiği Suriyeli sağlık personellerinden eğitimi başarıyla bitirenler, kendi vatandaşlarının sağlık hizmetlerinde aktif olarak rol alacaklar. Bu şekilde sağlık sistemindeki yükün ve yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı ile AB'nin yürüttüğü proje doğrultusunda 7 ilde Suriyeli sağlık çalışanlarına eğitim veriliyor. Özellikle göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı illerde ve bölgelerde bu kişilerin göçmenlere hizmet vermesi planlanıyor. Suriyeli sağlıkçılar 6 haftalık eğitimin ardından yurttaşlarına hizmet verebilecek. Yürütülen proje 36 ay sürecek. Sağlık merkezlerinin masraflarını ve personelin maaşlarını Avrupa Birliği karşılayacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum