1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Süt İzninin Kullanımında Annenin Saat Seçimi Hakkı Vardır Ama
Süt İzninin Kullanımında Annenin Saat Seçimi Hakkı Vardır Ama

Süt İzninin Kullanımında Annenin Saat Seçimi Hakkı Vardır Ama

Normal şartlarda sekiz saat açık kalan ASM’lerde görev yapan ve doğum yapmış Kadın aile hekimi veya aile sağlığı elemanının

A+A-

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven Aile sağlığı merkezlerinde çalışan kadın aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının süt izinleri ile alakalı bazı soruları yazılı soru önergesi ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na yöneltti.

Prof. Dr. Hülya Güven, verdiği soru önergesinde Aile sağlığı merkezlerinde çalışan kadın aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının süt izni konusunda çektiği sıkıntılar ile alakalı merak edilenleri veya varsa çözümlerini Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplandırması için yöneltti. İşte O soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki kadın aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının süt izni kullanamadıklarına ilişkin sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ncı ve 99 uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandın İmasını arz ederim.

Prof. Dr. Hülya GÜVEN

CHP İzmir Milletvekili

30/12/2010 tarihli ve 27801 numaralı “Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler İle Sözleşme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik in 8 inci maddesinin üçüncü fıkrasında “Anneye (kadın aile hekimi ve aile sağlığı elemanına), çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır. Seçim hakkım yapan aile hekimi ve aile sağlığı elemanı çalışma saatlerini aile sağlığı merkezinin görünür bir yerinde duyurur.” denilmektedir.

Aile hekimliği Bakanlığınız tarafından bir “hizmet alım modeli” olarak değerlendirilmektedir. Aile hekimliği sistemi bir aile hekimi ve bir aile sağlığı elemanından oluşmaktadır. Sisteme kayıtlı tüm kişilerin sorumluluğu bu iki kişilik ekibe aittir.

Kadın aile hekimlerinin yanında aile sağlığı elemanlarının büyük çoğunluğunun da kadın olduğu düşünüldüğünde süt izninin aile hekimliği sistemindeki önemi ortaya çıkmaktadır.

Ancak Aile Sağlığı Merkezlerinde süt iznini kullanan kadın aile hekimi veya aile sağlığı elemanı performans değerlendirmesine tabidir. Süt izni kullanılan dönemde kadın aile hekimi veya aile sağlığı elemanından sekiz saatte yapacağı işi beş saatte yapmalarının beklendiği belirtilmektedir.

Bu bağlamda;

1.         Normal şartlarda sekiz saat açık kalan ASM’lerde   görev yapan ve doğum yapmış

Kadın aile hekimi veya aile sağlığı elemanının bebeklerini emzirebilmeleri için sekiz saatlik

İşi beş saatte yapmalarını beklemek insan ve çalışma haklarına aykırı değil midir?           

2.         Bu koşullarda resmen kullanılan süt izninin kadın aile hekimi veya aile sağlığı elemanları tarafından fiilen de kullanıldığını düşünüyor musunuz?                                  

3.         Yönetmelikte belirtilen süt izninin ASM’lerde fiilen de kullanılması için Bakanlığınızca tedbir alınması düşünülmekte midir? Ne gibi tedbirler alınması düşünülmektedir?

4.         Süt izni kullanılan dönemde kadın aile hekimi veya aile sağlığı elemanının performans uygulamasından muaf tutulması veya süt izni nedeniyle çalışamadığı sürenin performans sisteminde süt izni süresince madden telafi edilmesi Bakanlığınızca düşünülmekte midir?

5.         Anne sütünün teşvik edildiği “bebek dostu ASM’lerin Bakanlığınızca istendiği bir sistemde, sistemin işlemesini sağlayan kadın aile sağlığı çalışanlarının bebeklerini emzirmelerinin işi normalden kısa sürede yapmaları sağlanarak üzerlerine ek yük bindirilmesi veya fiilen önlenmesi sizce de bir çelişki değil midir?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler