Tabip ve Uzman Tabiplerin Görev Tanımları

Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmeliğe göre tabip ve uzman tabiplerin görevi nedir? Tabip Kime denir? Tabiplerin görev tanımı haberimizde...

Tabip ve Uzman Tabiplerin Görev Tanımları
Tabip ve Uzman Tabiplerin Görev Tanımları
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımları 22 Mayıs 2014 Tarih ve 29007 Sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmış ve sağlık personeli olarak görev yapan memurların ve mezuniyetlerin görev tanımları da bu şekilde yapılmıştır.

Bu haberimizde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelikte yer alan ilk meslek gurubunun yani tabip ve uzman tabiplerin iş ve görev tanım ile alakalı bilgi vereceğiz.

Yukarıda belirttiğimiz yönetmeliğe göre Tabip ve uzman tabiplerin iş ve görev tanımı 6 madde olarak özetlenmiştir. İşte Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik te verilen tanım.

Sağlık Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımları

Sağlık Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımları
Sağlık Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımları

Tabip ve Uzman Tabip;

Tabip ve Uzman Tabip
Tabip ve Uzman Tabip
  • Tıp ve uzmanlık eğitimi sırasında kazanmış olduğu bilgi, beceri ve tutum çerçevesinde, tıbbi ilke ve yöntemleri uygulayarak birey ve toplumu sağlık sorunlarından, hastalıklardan ve yaralanmalardan koruyucu tedbirleri alır, tanı, tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yapar ve olası komplikasyonların önlenmesi için çalışır. Ortaya çıkan komplikasyonlarda uygun müdahaleyi yapar, gerektiğinde hastayı sevk eder.
  • Tıp ve uzmanlık eğitimi sırasında kazandığı bilgi ve becerilere ilaveten, mesleği ile ilgili eğitim ve bilimsel faaliyetler yoluyla kazandığı bilgi ve beceriler çerçevesinde sanatlarını icra ederler.
  • Birlikte çalıştığı diğer sağlık meslek mensupları tarafından gerçekleştirilen tıbbi bakım ve uygulamaları planlar, izler ve denetler.
  • Adli vakalarda ilgili mevzuatlarda tanımlanan iş ve işlemleri yapar.
  • Gerekli gördüğü durumlarda, diğer tabip, uzman tabip veya birimden konsültasyon ister. Konsültasyon istenen tabip veya uzman tabip bu isteğe icabet eder.
  • Başka bir birime veya kuruma şevki gereken hastaların, tıbben gerekli şartlar sağlanarak sevk edildiği birime veya kuruma ulaşımı için gerekli tedbirleri alır.

Sağlık Sektöründe Mavi Kod Uygulaması Nedir?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!