Tahran, Belçika mahkemesinin İranlı diplomat hakkında verdiği 20 yıl hapis cezası kararını kınadı

TAHRAN (AA) - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Belçika mahkemesinin İranlı diplomat Asadullah Asadi hakkında verdiği 20 yıl hapis cezası kararını kınayarak bunu resmi olarak tanımayacaklarını bildirdi.Hatibzade, İran Dışişleri Bakanlığı si...

TAHRAN (AA) – İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Belçika mahkemesinin İranlı diplomat Asadullah Asadi hakkında verdiği 20 yıl hapis cezası kararını kınayarak bunu resmi olarak tanımayacaklarını bildirdi.

Hatibzade, İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, İranlı diplomata verilen 20 yıl hapis cezası nedeniyle Belçika hükümetine tepki gösterdi.

Belçika ve bazı Avrupa ülkelerinin, İran muhalifi örgütlerin oluşturduğu algı operasyonlarının etkisi altında kalarak böyle kararlar verdiğini savunan Hatibzade, Asadi'nin tutuklanması, yargı süreci ve mahkeme kararının yasalara ve 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesine aykırı olduğunu ileri sürdü.

Mahkumiyet kararını kınayan Hatibzade, “Belçika mahkemesinin kararını resmi olarak tanımıyoruz. İran, mümkün olan diplomatik ve hukuki yollarla Asadi'nin hakkını savunma ve uluslararası taahhütleri ihlal eden hükümetlere karşı cevap hakkını saklı tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Belçika'da bir mahkeme, Fransa'daki muhalif İranlıların 2018'de yaptığı toplantıya bombalı saldırı planlamak suçlamasıyla yargılanan İranlı diplomat Asadullah Asadi'yi 20 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

İran'ın Avusturya'da görevli diplomatı Asadi ile birlikte 3 kişi, İran'daki yönetime muhalif Halkın Mücahitleri Örgütünün önde gelenlerine yönelik terör saldırısı planlamaktan suçlu bulunmuştu.

Asadi, Almanya'da bulunduğu sırada gözaltına alınmış ve saldırı planının yapıldığı belirtilen Belçika'ya iade edilmişti. Asadi'nin dışında 3 İranlının daha yargılandığı dava, Anvers kentinde görülüyordu.

İranlı diplomat suçlamaları reddederek duruşmalara katılmadı. Asadi, avukatı aracılığıyla diplomatik dokunulmazlığı bulunduğu için Belçika'da yargılanmasına karşı çıkıyordu.

İranlı diplomat, Anvers'te yaşayan İran kökenli bir çiftle birlikte saldırıyı planlamakla suçlanıyordu. Belçika savcılığı, Asadi'nin bomba yapımında kullanılan malzemeleri temin ettiğini savunuyordu. İranlı çiftin arabasında zaman ayarlı bomba bulunduğu ve etkisiz hale getirildiği açıklanmıştı.

Asadi hakkındaki davayla ilk kez İranlı bir diplomat AB üyesi bir ülkede yargılanmış oldu. Fransa, Asadi'nin İran istihbarat çalışanı olduğunu iddia ediyor. İran ise Asadi hakkındaki iddiaları reddediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tahran, Belçika mahkemesinin İranlı diplomat hakkında verdiği 20 yıl hapis cezası kararını kınadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!