Takım tezgahları sektörü üretiminin yüzde 75’ini ihraç ediyor

İSTANBUL (AA) - UĞUR ASLANHAN - Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, "makineleri yapan makineler" olarak tanımlanan sektörün yıllık üretiminin 750 milyon dolar civarında olduğunu belirtere...

takim-tezgahlari-sektoru-uretiminin-yuzde-75ini-ihrac-ediyor-F1dIxQHg.jpg
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL (AA) – UĞUR ASLANHAN – Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, “makineleri yapan makineler” olarak tanımlanan sektörün yıllık üretiminin 750 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, bu üretimin yüzde 75'ini ağırlıklı olarak AB ülkeleri ve ABD'ye ihraç ettiklerini bildirdi.

Varlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk takım tezgahları endüstrisinin Avrupa'da ve dünyada üretim konusunda birçok alanda öne çıktığını, özellikle sac işleme ve şekillendirme tezgahlarında kendisine yer bulduğunu söyledi.

Metal işlemeye yönelik takım tezgahlarının üretiminde atakta olduklarını belirten Varlık, kalite-fiyat dengesinin sağlanması ve marka yaratılması halinde orta vadede Avrupa pazarında ciddi yer bulabileceklerini, satış sonrası hizmetler konusunda ciddi bir hizmet ihracatçısı konumuna gelinebileceğini anlattı.

Varlık, imalat sanayisinde ana üretim malı olan ve “makineleri yapan makineler” olarak tanımlanan sektörün yıllık üretiminin 750 milyon dolar civarında olduğunu aktararak, “(Bu üretimin yüzde 75'ini) Ağırlıklı olarak AB ülkeleri ile ABD'ye ihraç ediyoruz. Ülkemizde yıllık takım tezgahı kullanımı ise yaklaşık 1 milyar dolar civarında.” diye konuştu.

Takım tezgahlarının kullanıldığı sektörler vasıtasıyla ekonomiye sağladığı katkıya değinen Varlık, “Takım tezgahları kullanımıyla havacılık, savunma, otomotiv, beyaz eşya, kalıpçılık, medikal gibi ihracatımızın ana taşıyıcı sektörleri üzerinden ülke ekonomisine değer bazında 2019'da 21 milyar dolarlık katkı sağladık.” dedi.

Varlık, üretimin artırılması halinde ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaklarını ve bu konuda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

– “Firmalarımız çok önemli projelere imza atıyor”

Fatih Varlık, 2020'nin 9 ayında takım tezgahları üretiminin 472,5 milyon dolar, ihracatının ise 320,5 milyon dolar olduğunu belirterek, bu yıl üretim hacminin artacağı beklentisiyle kapasite artışına giderek yeni istihdam kaynağı sağlayacaklarını ve ihracatı artıracaklarını bildirdi.

Takım tezgahı tedarikçisi üyelerin, operasyonel ve teknolojik uygulamalarla sanayinin ve üretimin verimliliğini artırıp elini güçlendirmenin çabasında olduğunu aktaran Varlık, “Hal böyle olunca 2021 için yeni yatırım ve üretim ortamı konusunda şartların olgunlaşacağını öngörüyoruz.” dedi.

Varlık, sektörde faaliyet gösteren Türk şirketlerinin uluslararası alanda birçok başarılı projeye imza attığını ve atmaya devam ettiğini belirterek, “Özellikle savunma, uzay ve otomotiv alanında faaliyet gösteren birçok proje için firmalarımız tarafından projeler gerçekleştiriliyor.” ifadesini kullandı.

Takım tezgahlarında yerlilik oranının yüzde 15-20 seviyelerinde olduğuna işaret eden Varlık, yerlilik oranının artırılması için 2018'de oluşturdukları, hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına hem de Savunma Sanayii Başkanlığına sundukları raporda yer alan hususların hızla hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dernek olarak odaklandıkları ana konuların başında nitelikli personel yetişmesi ve personelin niteliğinin standardize edilmesinin geldiğini aktaran Varlık, “TİAD Akademi” ile sektördeki personelin niteliğinin artırılması için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Nitelikli, bilgili ve belgeli personelin, üretim kalitesi ve verimliliğin artması anlamına geldiğini belirten Varlık, “İhracatta daha rekabetçi bir ülke olmamızın birinci koşulu nitelikli personel, ikinci koşulu katma değerli ürün üretimidir. Birbirlerine bağlı olan bu iki maddeden biri eksik ya da yarım olunca hedeflere ulaşmakta da aksamalar yaşanıyor.” diye konuştu.

– “10 milyar avroyu aşan temsil büyüklüğü bulunan CELIMO'nun dönem başkanı Türkiye oldu”

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Varlık, 1971'de kurulan Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Aksesuarları Ticari Birliği'ne (CELIMO) Türkiye'nin 2000'den bu yana üye olduğunu hatırlatarak, CELIMO üyelerinin kendi aralarında bilgi alışverişi yapıp, ülkelerinin sektörel ve istatistiksel verilerini paylaşıp değerlendirmede bulunduğunu anlattı.

Merkezi Brüksel'de bulunan CELIMO'ya Avusturya, Fransa, İspanya, İngiltere, Belçika, İtalya, İsviçre, Finlandiya, Hollanda ve Türkiye'nin üye olduğunu, 1.300'den fazla takım tezgahı distribütörü ve üreticisinin burada birlikte temsil edildiğini aktaran Varlık, şunları kaydetti:

“Türkiye, CELIMO'nun dönem başkanlığını aldı. CELIMO üye ülke dernekleri Avrupa'daki takım tezgahı distribütörü ve üreticisi olan firmaları temsil ettiğinden, imalatçılarımız için önemli ve direkt bir pazar konumunda bulunuyor. Bu açıdan baktığımızda Türkiye, takım tezgahı ihracatını, CELIMO'nun 10 milyar avroyu aşan temsil büyüklüğünü kullanarak orta vadede hızla artırabilir.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!