1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Talip Geylan’dan Liyakat ve 60 Bin Öğretmen Alımını Gündeme Getirdi
Talip Geylan’dan Liyakat ve 60 Bin Öğretmen Alımını Gündeme Getirdi

Talip Geylan’dan Liyakat ve 60 Bin Öğretmen Alımını Gündeme Getirdi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan 20 bin öğretmen ataması sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Gerek liyakat gerekse 60 bin atama gündeme alındı. Genel Başkan Geylan’ın açıklamaları My Memur haberde.

A+A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından sözleşmeli 20 bin öğretmen ataması sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar şu şekildedir: Bugün ataması yapılan 20.000 meslektaşımıza başarılar diliyorum açıklamasında bulundu. Dileğim odur ki, 100 binin üzerindeki öğretmen açığımızın ve 400 binin üzerinde atama bekleyen öğretmenimizin olduğu bir durumda 2019 yılı için 60 bin atama daha gerçekleştirilir. Ve tabii ki, KADROLU şekilde.

Ülkenin, kurumun ya da sektörün ihtiyaçlarına göre bürokraside değişimler olur. Doğal olan da budur. Bu hususta esas olan, bürokrasideki değişikliklerin liyakat temelli gerçekleştirilmesidir. Siyasi, ideolojik ya da sosyal mensubiyetler üzerinden yapılan değişikliklerin ülkemizi ve kurumlarımızı hangi açmazlara sürüklediğini son yıllarda en acı şekilde tecrübe ediyoruz.

Mensubiyetleri üzerinden pozisyon sahibi yapılanların halet-i ruhiyeleri de ilginçtir.  Onlar, kendilerini devlete bahşedilmiş bir LÜTUF olarak görürler ve devlete değil referans aldıkları mercilere sadakat gösterirler.

Onlar için, sıfatı ne olursa olsun devlet adına onlarla muhatap olanın hükmü yoktur, en üst düzey muhataplarına dahi “Tebligatçı” muamelesi yaparlar. Onlar için kıymet sahibi tek merci, mahallenin “mümessil” kabul ettikleridir.

Onların liyakatlerini de sorgulayamazsınız. Ki, zaten onlar için tek liyakat kriteri de “mensubiyettir”. Onlara dokunduğunuzda ise mensup oldukları “mahalle” ayağa kalkar! Hem nasıl infial?  Teamüller alt üst edilir, tasarrufu itibarsızlaştırmak için ağız dolusu saldırılar başlar, “mevzinin” kaybedilmemesi için değerler istismar edilir, toplumun sinir uçları gıdıklanır.

Çünkü onlar için, tüm değerler ve kurumlar “mahallenin” menfaatleri için feda edilebilmelidir. Aslında beklenen, bu tür durumlarda “mahalleden” de aklıselim sesler çıkmasıdır.  Demeliler ki, “Bu ne gürültü? Hangi birikim ve ehliyeti ile gelmişti? Ne oluyoruz? Durun bakalım. Memleketimiz için daha iyi olması için biz de yeni pozisyon alalım.”

Neden olmasın.? Kişiler ve süreçler geçicidir, esas olan Devlettir. Her kişi ve kesim, eğer ülkenin selametinin kaygısını taşıyorsa, saplantılardan sıyrılarak ülkemiz için “doğru adımların” yanında saf tutmalıdır.

Allah devlete zeval vermesin!

55656-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler