1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Tam Gün Eğitim Nedir Tam Gün Eğitime Ne Zaman Geçilecek
Tam Gün Eğitim Nedir Tam Gün Eğitime Ne Zaman Geçilecek

Tam Gün Eğitim Nedir Tam Gün Eğitime Ne Zaman Geçilecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tam gün eğitim sistemine geçileceğinin açıklanmasının ardından akıllara tam gün eğitimi ile ilgili sorular takılmaya başladı. Peki, tam gün eğitim nedir? Türkiye’de tam gün eğitime ne zaman geçilecek?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’de eğitim sistemi ile ilgili yapılacak olan değişiklerin açıklanmasıyla birlikte tam gün eğitim sistemi de gündeme oturdu. Öğrenciler ve veliler tarafından tam gün eğitim sistemi araştırılmaya başlandı. Veliler kendi aralarında istişare yaparken tam gün faydalımı yoksa çocuğum okuldan sıkılır mı araştırmaları başladı.

Tam gün eğitim nedir? Sabah ders saatlerinin 08.30 veya 09.00 gibi başladığı, teneffüs aralarının daha uzun olduğu, öğle aralarında bir saatten daha fazla öğle tatili imkânının olduğu ve öğleden sonraları saat 15.00 gibi eğitimin sona erdiği eğitim sistemine tam gün eğitim denir. Tam gün eğitim sisteminde öğrenci ve öğretmenler 1 saatlik öğle arasında dinlenerek daha verimli ve üretken olarak derslere devam etme fırsatı yakalayacaktır.

Tam gün eğitim sistemine ne zaman geçilecek? Türkiye’de şu an bazı illerde bulunan okullarda tam gün, bazılarında ise yarım gün eğitim sistemi uygulanmaktadır. Türkiye’de 2019 yılında bütün okulların tam gün eğitim sistemine geçeceği planlanmaktadır. Eğitim sistemi ile ilgili yapılan çalışmaların ardından 2019 yılı itibariyle bütün okullarda tam gün eğitim sistemi uygulamasına geçilecektir.

Tam gün eğitim sisteminin faydaları nedir? Tam gün eğitim sisteminin öğrenciler üzerindeki en büyük etkisi sabah okul saatlerindeki değişiklik olacaktır. Özellikle bu sene saatlerin alınmamasından dolayı yarım gün eğitim veren okulların sabah grubu öğrencileri sabah karanlıkta okula gitmek zorunda kalmıştı ve bu durum öğrencileri olumsuz yönde etkilemişti. Yarım gün eğitim veren okullarda öğrencilerin çok fazla boş zamanı olması sonucu öğrenciler, arkadaşları ile gezmeye, televizyon seyretmeye, uyumaya vs gibi şeylere yönelmeye daha çok vakit bulabiliyorlar.

Eğitim sistemi ile ilgili yapılan araştırmalara göre tam gün eğitim öğrenciler için daha çok verim sağlamaktadır. Öğrenciler okulda daha disiplinli bir şekilde ders çalışabileceği için tam gün eğitim daha faydalıdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler