Tarım Bakanlığı Memurlarının Çalışma Şartları ve Özlük Hakları İle İlgili KİK Kararları Açıklandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kurum İdarî Kurulu Toplantı Tutanağı yayımlandı. Tarım Bakanlığı ile yetkili sendika Toç-Bir-Sen arasındaki görüşme sonrası talepler ve Bakanlığın cevapları açıklandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda çalışan Kamu Personelinin çalışma şartları ile özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla, Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR¬SEN) tarafından hazırlanan ve Kurum İdari Kurulu’nda görüşülmesi için teklif edilen konulara ait talep ve önerilerin, maddeler halinde görüşülmesine geçildi.

Kazanımlar! Kontrol hizmetlerinde ilave ödeme; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taşra teşkilatında veteriner, veteriner hekim, biyolog ve kimyager unvanlı kadro ve pozisyonlarda olanlar ile mühendis unvanlı kadro ve pozisyonlarda bulunanlardan gıda, ziraat, su ürünleri, balıkçılık teknolojileri ve kimya mühendislerine, en az 5 saat süreyle 11 Haziran 2010 tarihli ve 5996 sayılı Kanun kapsamında kontrol görevi yürüttükleri her gün için 200 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ilave ödeme yapılır.”

Hükmünün uygulanmasına dair yazılı talimatlar ve görüşler, Strateji Geliştirme Başkanlığı ve Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yazılı talimatlar ilgili tüm birimlere ulaştırılmıştır.

İlave ödeme; “969 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin son fıkrasında öngörülen ödemelerden yararlananlara, söz konusu ödemelerin yapılmasından önce ve yılda bir defa olmak üzere, ilgili döner sermaye işletmesinde yeterli kaynağın bulunması kaydıyla 6000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere döner sermaye bütçesinden ilave ödeme yapılır. Bu ödeme 3 75 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesinin dördüncü fıkrasının uygulanmasında dikkate alınmaz.”

Hükmünün uygulanmasına dair yazılı talimatlar ve görüşler, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yazılı talimat ilgili tüm birimlere ulaştırılmıştır.

Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında unvan değişikliği sınavına tabii kadrolar için Unvan Değişikliği Sınavı’nın yapılması; Talebi hakkında Bakanlık web sitesinde duyuru yapılmış olup; 2018 yılı Ekim ayı içerisinde Unvan Değişikliği Sınavı yapılacaktır.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin 36 maddesine gereğince, 24.12.2017 tarih ve 30280 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 696 sayılı KHK’ nın 18.maddesinde yer alan

“Bu Kanunun 4 üncü maddesinin mülga (C) fıkrası kapsamında tahsis edilmiş geçici personel pozisyonlarında çalışmakta olanlar, pozisyonlarının tahsis edildiği teşkilat ve birimde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere, bu Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren doksan gün içinde kurumlarınca geçirilirler. ”

Hükmü ile Kamu Kurulularında, 657 sayılı DMK’nın 4-C maddesine göre istihdam edilen personelin statü değişikliği yapılarak, 4/C li personel 657 sayılı DMK’nın 4-B maddesi statüsüne alınmıştır.

Daha önceki kurum idari kurullarında görüşülen ve yeniden değerlendirilerek, birlikte kamu personeli danışma kuruluna sevkedilmesine karar verilen taleplerin tam metni için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarım Bakanlığı Memurlarının Çalışma Şartları ve Özlük Hakları İle İlgili KİK Kararları Açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!