1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Tarım Bakanlığı Mühendis Personel Alımı Soruları Cevaplandı
Tarım Bakanlığı Mühendis Personel Alımı Soruları Cevaplandı

Tarım Bakanlığı Mühendis Personel Alımı Soruları Cevaplandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personel alımı soruları cevaplandı. Bakan Fakıbaba ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi ve gıda teknolojisi bölümü memur alımı sorularını TBMM’de yanıtladı.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, GTHB personel alımı konusundaki soruları yanıtladı. TBMM’de 4 milletvekili tarafından verilen yazılı soru önergelerini cevaplayan Bakan Fakıbaba, Tarım Bakanlığına su ürünleri, gıda ve ziraat mühendisi alımı ile gıda teknolojisi bölümü mezunu personel istihdamı sorularını yazılı olarak yanıtladı.

Verilen yanıtlarda yapılması planlanan personel alımlarına ilişkin net bir cevap verilmedi. Verilen ortak cevap şu şekilde oldu: “Her yıl yayımlanan Bütçe Kanunu Hükümleri doğrultusunda, Bakanlığımıza verilen açıktan ve kurumlar arası nakil kontenjan dahilinde, Bakanlığımızın ihtiyaç duyduğu alanlarda personel alımları kadro durumu ve hizmet ihtiyacına göre, personel açığı olan branşlara KPSS sonucu ile Başkanlığı ÖSYM tarafından yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.”

Verilen bu cevaba ek olarak Bakanlık bünyesinde 1209 su ürünleri mühendisi, 16 bin 130 ziraat mühendisi, 1632 gıda mühendisi görev yaptığı kaydedildi. Diğerlerinden farklı gıda mühendisi alımı hakkındaki soruda, ilgili mevzuata gönderme yapıldı. Bu soruya verilen yanıt şu şekildedir:

Bakanlığımızca, AB mevzuatlarına uyumlu olarak hazırlanan 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” başta olmak üzere ilgili diğer mevzuat çerçevesinde, yeterli miktarda güvenilir gıda üreterek sürdürülebilir gıda arzım sağlamak, halk sağlığını korumak, Ülke ihracatını geliştirmek ve sektörde haksız rekabeti önlemek amacıyla etkin denetim ve kontrol hizmetleri titizlikle yürütülmektedir.

Gıda denetim ve kontrolünde görev alabilecek meslek mensupları, 5996 sayılı Kanun’un 3 Hinci maddesi hükmü kapsamında adı geçen Kanunun Ek-2 sayılı listesinde belirlenmiştir. Söz konusu meslek mensuplarını, Veteriner Hekim, Ziraat Mühendisi, Su Ürünleri Mühendisi, Balıkçılık Teknolojileri Mühendisi, Gıda Mühendisi, Kimyager, Kimya Mühendisi oluşturmaktadır. Bu çerçevede gıda denetim ve kontrol hizmetleri, toplam 6.587 kontrol görevlisi tarafından gerçekleştirilmekte olup, bunun 1.632’si gıda mühendisidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler