1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarım Kredi Personel Alımlarında Mülakat Sorunu TBMM Gündeminde
Tarım Kredi Personel Alımlarında Mülakat Sorunu TBMM Gündeminde

Tarım Kredi Personel Alımlarında Mülakat Sorunu TBMM Gündeminde

Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan bir mülakatta yalnızca erkek adayların başarılı kabul edilmesine ilişkin soru önergesi TBMM’ye verildi.

A+A-

CHP Adana Milletvekili AYHAN BARUT tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı FUAT OKTAY cevaplandırılması üzerine TBMM Başkanlığına soru önergesi verildi. Soru önergesinde Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan bir mülakatta yalnızca erkek adayların başarılı kabul edilmesi soruldu.

Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü 25 Şubat 2019 ila 08 Mart 2019 tarihlerinde müracaat edilmek üzere, Kütahya Bölge Birliğinde çalıştırmak amacıyla toplamda 53 Kooperatif Görevlisi ve Ziraat Mühendisi alımı için ilana çıkmıştır. Bölge illeri Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik ve Uşak'tır.

İlan edilen alım için başvuru sayısı yaklaşık bin 500 kişi olmuştur. Kurum bu başvuruların içinden 255 kişinin KPSS sıralamasına göre mülakata alınacağını duyurmuş ve 27 Mart 2019 günü 255 kişinin mülakatı yapılmıştır.

Mülakat sıralamasına giren 255 kişinin yaklaşık 180 kişisinin kadın aday olduğu, 75 adayın da erkek olduğu ifade edilmektedir. Yani başvuruda bulunanların % 70'ini kadın adayların oluşturduğu söylenmektedir.

16 Nisan 2019 günü mülakatı geçerek alımı yapılan adayların açıklandığı listelerde, sınava girdiği söylenen 180 kadın adaydan bir kişinin bile kazanamadığı ifade edilmektedir. Buna karşılık 75 erkek adayın girdiği mülakattan 53 erkek adayın kazandığı paylaşılmaktadır. Ayrıca kazanan asil adaylar gibi yedek sıralanan adaylar arasında da kadın başvurucu bulunmamaktadır.

Bu bağlamda:

1. İfade edilen 180 kadın aday içinden tek bir kadının mülakatı geçememesinin sebebi nedir?

2. Mülakata alınan 75 erkek aday arasından 53 erkek adayın kazanmasındaki sır nedir?

3. Değerlendirmede mülakat soruları neler olmuştur?

4. Kurum neden cinsiyet ayırımcılığı yapmıştır?

5. Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik ve Uşak'ta mülakata giren, kazanan ve kaybeden aday listesi nasıldır?

6. Kurumun bu uygulaması Anayasamızın eşitlik, çalışma hakkı ve ödevi ilkesi bakımından bir hak ihlali değil mi?

7. Yüksek KPSS puanı ile mülakatı hak eden kadın adayların elenmesi nasıl olmuştur? Bu bir tesadüf olabilir mi? Başkaca nedenleri var mıdır?

8. Kamu kurum ve kuruluşlarında ya da kamu yararına faaliyet yürütülen kurumlarda karşılaşılan bu şikayetleri önleyici hangi tedbirler alınmakta/alınacaktır?

9. Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü'nün veya bölge müdürlüklerinin kadın çalışan alınmaması yönünde bir kurul kararı olduğu doğru mudur? Doğru ise bunu-nasıl açıklayacaksınız?

10. Kurumun bu tasarrufu üzerinde adli, idari ve cezai bir süreç yürütülecek mi?

11. Ayrıca tarladan sofraya tarım zincirinin önemli halkalarını oluşturan ve tarımın eğitimli nesilleri olan Ziraat, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ve Veteriner Hekim ile teknik personel alımını ne zaman yapacak mısınız? Bu konuda AKP hükümetlerinin vermiş olduğu 10 bin 551 atama sözünü ne zaman tutacaksınız?

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler