Tarıma Atama Yapılmazken Suriyeli Sığınmacılara İstihdam Projesi TBMM Gündemine Taşındı

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, BM destekli Suriyeli sığınmacıların tarım sektöründe istihdamı ile ilgili projeyi TBMM gündemine taşıdı. Böyle projeler uygulanabilirken 100 binlerce atama bekleyen mezun için neden 2 yıldır çalışma yapılmıyor?

54250
Daha Fazla Göster

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı GTHB zamanından beri atama bekleyen 100 binlerce mühendis adayı ve veteriner hekimlerin isyanı dinmiyor. 2 yıldan fazla süredir atanamam ve Tarım Bakanlığının personel almamasından dolayı sorun derinleşerek büyüyor. 2016 KPSS’ye giren adaylar o puanlarını kullanamadan 2018 sınavı oldu, aradan 2 yıldan fazla süre geçti ama Tarıma atama yapılamadı.

Konuyla ilgili olarak çalışma yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Suriyeli sığınmacılara tarım eğitimini Meclis gündemine taşıdı ve atama bekleyen 100 binlerin sesi oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, aynı zamanda TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Suriyeli sığınmacıların tarım sektörüne kazandırılması için başlatılan projeye dikkat çekti.

Bu projeler uygulanırken 2 yılı aşkın süredir atama bekleyen ziraat mühendisleri, gıda, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenlere verilen atama sözü neden yerine getirilmiyor? Sorusunu yönelten Barut atama bekleyen 100 binler için gerekli adımın atılmasını istedi.

MÜLTECİLERİN TARIMDA İSTİHDAMI PROJESİ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde ‘İstihdam Olanakları Vasıtasıyla Mültecilerin Özyeterliklerinin Artırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerinin Geliştirilmesi Projesi’ adında bir proje hayata geçirildiği belirtildi.

Bu istihdam projesi ile Suriyelilerin tarım sektörüne kazandırılması için başlatılan çalışmaya göre 8 ilde 815 kişiye ilk etapta tarımsal iş başı eğitimleri verilecek. Ayhan Barut tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verildi ve yürütülecek projede Türk vatandaşları ile Suriyeli sığınmacılar arasında sayısal eşitlik gözetilmemesine tepki gösterildi.

Tarım alanında atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenlere vurgu yapan Barut, verilen atama sözünün derhal yerine getirilmesini istedi.

SIĞINMACILAR DAİMİ OLARAK KALACAK MI?

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, soru önergesindeki sorular:

1. Bahse konu proje hangi 8 ilimizde uygulanacaktır? Bu illerde tarım sektöründe ihtiyaç duyulan istihdam açığı nedir?

2. Bursa’dan sonra hangi illerde ve her il için ayrılan fonlar ne miktarda ve süreçte olacak?

3. Söz konusu projenin sürekliliği ve tarımsal alanda uygulanabilir olması için hangi şartlar veya koşullar belirlenmiştir?

4. Proje ile sağlanacak kaynak miktarı ve proje süresi ne olacaktır?

5. Geçici bir süre için misafir edilen Suriyelilerin ülkemizde tarım alanında istihdam edilmesine yönelik böyle bir proje kendi insanımızı mağdur etmeyecek mi?

6. Eğitimlerde Suriyeli ve Türk vatandaşı arasında sayısal eşitlik neden dikkate alınmamaktadır? Bu uygulama ile toplumumuz arasında oluşacak sosyal adaletsizliği nasıl önleyeceksiniz?

7. Suriyeliler öncelikli uygulanacak proje nedeniyle sektörde oluşacak ücret adaletsizliği nasıl önlenecektir? Bu durum ilgili illerde çalışan Türk vatandaşları ile Suriyeliler arasında bir rekabete ve huzursuzluğa neden olmayacak mı? Bu risk nasıl giderilecektir?

8. FAO başka hangi ülkelerde böyle bir proje uygulamaktadır?

9. Ülkemizde bulunan Suriyelilerin daimi olarak kalması için uluslararası kurum ve kuruluşlarla bir proje mi hayata geçirilmektedir?

10. Proje ile Türkiye’de eğitilmiş olan Suriyelilerin AB ülkelerine göçmen olarak kabul edilmeleri sağlanacak mı?

11. AB ülkelerinin Türkiye’den belli sayıda mülteci kabul etmeleri bu proje ile mi gerçekleşecek?

12. Benzer projeler başka hangi iş kollarında veya sektörlerde söz konusu olacaktır? Bu amaç doğrultusunda ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlarla görüşmeniz var mı?

13. Suriyelilere iş ve meslek kazandırmayı hedefleyen projeler uygulanırken kendi öz evlatlarımız tarımın eğitimli genç meslek gruplarından Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri, Veteriner Hekimler, Tekniker ve Teknisyenlere verilen atama sözü neden yerine getirilmiyor?

14. Bu meslektaşlarımızın atamasını ne zaman yapacaksınız?

15. Ülkemiz tarımını Suriyeliler mi kalkındıracak, tarladan sofraya her alanda yıllarca eğitim almış öz evlatlarımız mı?

16. Tarım cenneti olan ülkemizde kendi insanlarımızın gelişimi ve üretim gücünü arttıracak plan ve projeler neden uygulanmıyor? Sorularının yanıtlanması için TBMM’ye soru önergesi verildi.

Sayın Vekil’in sosyal medyada paylaştığı hashtag’ler ile bu haberimizi paylaşarak destek olabilirsiniz:

#Ziraatmuhendisleriatamabekliyor 
#Gidamuh5000 
#VeterinerHekimlerAtamaBekliyor
#Suurunlerimuhendisleriatamabekliyor 
#tarımbakanlığıatamabekliyor

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarıma Atama Yapılmazken Suriyeli Sığınmacılara İstihdam Projesi TBMM Gündemine Taşındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bayrama buruk girdik maalesef.Artık atama için pek bir ümidim kalmadı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!