1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron Başvurularının Tamamlanmasına 1 Kala Kimler İçin Kadro Umudu Sürüyor
Taşeron Başvurularının Tamamlanmasına 1 Kala Kimler İçin Kadro Umudu Sürüyor

Taşeron Başvurularının Tamamlanmasına 1 Kala Kimler İçin Kadro Umudu Sürüyor

696 sayılı KHK ile başlayan taşerona kadro süreci 1 Ocak 2018 tarihli usul ve esasların yayımlanması ile devam ediyor. İlk aşamanın tamamlanması öncesinde kimler kapsam dışında tutulmuştu. Mücadele devam ediyor, Umutlar sürüyor!

A+A-

Kamuda çalışan şoför dahil araç kiralama olarak ihale yapılan çalışan binlerce şoförler de kadro istiyor! Bilindiği üzere kamu ihalelerinde özel araçlar kiralanırken şoför alımı da yapılmakta fakat kiralanan şirketten hizmet alımı olarak geçmemektedir. İş olarak asıl iş yapılmasına rağmen maalesef kadro konusunda aynı kategoriye alınmıyor.

TYP çalışanlarının kadro talebi devam edecek! İŞKUR kapsamında Toplum yararına programlar TYP olarak özellikle Milli Eğitim Bakanlığında 9’ar aylık dönemlerle çalışan ve 2’nci yılın sonunda aynı kurumda çalışma hakkı olmayan işçiler de kadro istiyor.

Karayolları taşeron kapsamına alınmayan işçiler! Taşerona kadro kapsamında usul ve esasların da yayımlanması ile süreç yarın itibarıyla tamamlanıyor. Fakat kapsam dışı olması sebebiyle kadro talepleri yerine getirilmiyor. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında olmayan taşeron çalışanlar için maalesef kadro verilmiyor ve çalışanlar bu durumdan şikayetçi.

Kamu hastanelerinde, yemekhanelerde veya laboratuvarlarda çalışan personellerin de kapsam dışında tutulmasında dolayı şikayetler var. Sırf ihale alım türünden dolayı ve 696 sayılı KHK kapsamına alınmadıkları için asıl işi yapıyor olsalar da kapsam dışında tutulan taşeronlar için maalesef kadro verilmiyor.

Sosyal tesis çalışanları! Özellikle belediyeler başta olmak üzere tüm sosyal tesis çalışanları ile ilgili olarak da kapsam dışı durumu var. Çünkü genel idare bütçesi ile hizmet alımlarının karşılanmamasından dolayı taşeron kapsamında değil. İhalelerin ve personel giderlerinin sosyal tesis gelirlerinden karşılanmasından dolayı kapsam dışı tutulmalarını kabullenmiyorlar.

Kapsam dışında tutulan KİT’ler! Bilindiği üzere birçok Kamu İktisadi Teşebbüsü özellikle 696 sayılı KHK’da kapsam dışı tutulmuştu. TÜRK-İŞ Başkanının Başbakan Yıldırım ile görüşmesi sonrası ümitler artmıştı. Genel Başkanın ifadesi ile umudun yüksek olduğu belirtilmişti.

11 Ocak 2017 Perşembe taşerona kadro başvuru son günü. Faka ne son olarak değerlendirilmeli ne de sona erdiği! Çünkü gerek OHAL kapsamında KHK süreçleri devam etmekte gerekse personeller ve temsilcilerinin mücadeleleri son bulmakta.

11 Ocak son bulsa da yeni yapılacak bir düzenleme ile illaki eksiklikler tamamlanacaktır. Dolayısıyla hiçbir şey için geç değildir ve mücadeleyi sürdürmelerini tavsiye ediyoruz.

Taşeronların kendi kalemlerinden sorunları! Aile ve sosyal politikalar müdürlüğünde şoför dahil araç kiralama olarak çalışıyoruz. Aynı bakanlığa bağlı aynı şartlarda çalışıyoruz. Biz asgari ücret + asgari ücretin yüzde 25 fazlasını alıyoruz. Ama farklı ilde çalışan arkadaşlar asgari ücret +yüzde 50 + yol yemek ücreti alıyorlar. Bunların ücreti fazla olduğu için yıllık maliyetin yüzde 70 in üstünde oldukları için kadro hakları oluyor. Hem biz az maaş alıyoruz kadroya geçemiyoruz. Onlar hem fazla maaş alıp kadroya geçiyorlar. Bu konuda adalet istiyoruz kadro istiyoruz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
8 Yorum