1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron Düzenlemesinden Tam Olarak Faydalanacak Çalışan Sayısı
Taşeron Düzenlemesinden Tam Olarak Faydalanacak Çalışan Sayısı

Taşeron Düzenlemesinden Tam Olarak Faydalanacak Çalışan Sayısı

696 sayılı son yayımlanan OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe giren taşeron yasası ile gerek genel bütçeli gerekse özel bütçeli idareler ve benzeri kurumlar kapsamında toplam çalışan sayısı ne kadar? Kadro alacak personel sayısı!

A+A-

Bilindiği üzere Taşeronlara kadro verileceği Kasım 2015 itibarıyla açıklanmış ve sayı o zaman 720 bin olarak açıklanmıştı. Aradan iki yıllık süre geçtikten sonra nihayet taşeron yasası son yayımlanan 696 sayılı KHK ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 450 bin kişinin kadro alacağını açıklamasının ardından tepkiler gecikmemiş ve My Memur olarak bizler de KİT’lerde çalışanların da kadroya direk dahil edilmesi gerektiğini belirtmiştik.

Kamuoyundaki tepkilerden sonra da 900 bini alın çalışan için kadro verileceği açıklanmış ve 25 Aralık tarihli KHK ile de detaylar belirtilmişti. Yine de tam olarak tüm KİT çalışanlarının kadro alamaması ve bazı kurumların dışarda tutulmasına tepkiler bulunuyor ve kadronun yetersiz verildiğinden yakınılıyor.

Öte yandan sadece 900 bin kişi değil bir milyonu aşkın kişi bu taşeron yasasından faydalanacak. Bu kapsamda 450 bin taşeron çalışan genel ve özel bütçeli kamu idarelerinden, düzenleyici ve denetleyici kurumlardan ve sosyal güvenlik kurumlarından olacak. 20 bin çalışan da özel bütçeli diğer kuruluşlardan olacak.

Ayrıca kamuda 12 aydan daha az sürekli çalışan alt işveren işçilerden oluşuyor ve bu sayı da 50 bin kadar. Ayrıca 450 bin de il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ile iktisadi teşekkürlerindeki alt işveren işçileri olacak.

23 bin mevsimlik işçi ile 27 bini de 657 Devlet Memurları Kanunu 5/C kapsamında çalışan 4/C'li personeller oluşturuyor. 4/C'li personeller direk 4/B kadrosu alacaklar. Toplamda da 1 milyon 20 bin kişi taşeron yasasından faydalanacak. Taşerona kadro çalışmasının 90 günlük sürenin tamamlanmasının ardından açıklanmasını bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler