1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Taşeron İçin Yapılan Çılgınlık Kamudaki İstihdam Türleri İçin de Yapılmalı
Taşeron İçin Yapılan Çılgınlık Kamudaki İstihdam Türleri İçin de Yapılmalı

Taşeron İçin Yapılan Çılgınlık Kamudaki İstihdam Türleri İçin de Yapılmalı

Kamuda 657 Devlet Memurları Kanununda yer alan kadrolu, sözleşmeli, geçici ve işçi personellerin haricinde birçok kanuna tabi personeller hizmet vermektedir. Kamudaki karmaşayı ve karışıklığı taşeron çılgınlığı gibi çözmenin tam zamanı!

A+A-

Kamuda istihdam şekilleri karmaşasının çözülmesi adına gerek istihdam seferberliği gerekse taşeron yasası kapsamında yapılan çılgınlıkların bu noktada da ele alınması gerekiyor. 657 Devlet Memurları Kanununda yer alan 4’ncü maddede yer alan istihdam şekillerinin haricinde farklı kanunlara tabi personellerin sorunları çözülmeli.

Bunlardan en önemlisi MEB’in yıllar önce vazgeçtiği sözleşmeli öğretmenlikten tutun da kamuda 4/B sözleşmeli memur alımlarının asıl atama şekline dönüşmesine kadar sorun giderek çoğalıyor. Sözleşmeli memur atamalarının kadrolu alımların yerini alması şimdi yaşanan sorunları 10 yıl sonra 10’a katlayacaktır.

Kadrolu personeller dahi eş, sağlık vb. mazeret tayini atamalarında sorun yaşarken, sözleşmelilerin bu hakları bile yok! Anayasa’da aile bütünlüğü esas olmasına rağmen sözleşmeli personel alımlarındaki birçok hüküm Anayasa’ya da aykırı değil mi?

Her yıl kamuya 100 binden çok fazla personel alınıyor ve bunun ancak 5-10 bini kadrolu olarak yapılıyor. Oysa sözleşmeli personel istihdam şeklinin asıl amacı kamuda asıl atama demek değildir. 657 DMK’da 4/A kadrolu personellerin haricinde birçok istihdam türü var ve sorunları çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Sözleşmeli öğretmen, 4B'li memur, İHS, vekil ebe, hemşire, 5393 sayılı yasa vb. tüm uygulamalar kamuda adeta bir ur gibi büyümektedir. Bu istihdam türleri taşeron sistem gibi çöpe atılmalı, Sayın Jülide Sarıeroğlu'nun dediği gibi asıl çılgınlık da bu alanda yapılmalıdır ve bunun doğru olanı da 4/A kadrolu istihdam modelidir!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler