1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron İşçi Başvuruları Neden Reddediliyor - İşte Sebebi
Taşeron İşçi Başvuruları Neden Reddediliyor - İşte Sebebi

Taşeron İşçi Başvuruları Neden Reddediliyor - İşte Sebebi

Kamu Kurum ve kuruluşları 11 Ocak 2018 itibarıyla başvuruları sona eren taşeron işçi başvurularını da değerlendirmeye başladı. Birçok komisyon sonuçları açıkladı. Peki reddedilenlerin gerekçesi nedir? Neden taşeron işçi başvuruları reddedildi? İşte açıkla

A+A-

1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan ve 696 sayılı OHAL kapsamında KHK'da yer alan taşeron yasası ile ilgili usul ve esasları ayrıntılarıyla belirten kararla ilgili olarak taşeron başvuruları sonuçlanmaya devam ediyor. Peki taşeron başvurusu reddedilenlerle ilgili açıklama yapılıyor mu?

Şimdiye kadar başvurusu reddedilenlerle ilgili olarak özellikle kapsam içerisinde olanlar ele alınmaktadır. yani personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalesi noktasında EKAP sisteminde kayıtlı olan ihalede çalışan taşeronlar kadroya alınıyor. Öncelikle personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalesi olarak geçmesi gerekmektedir.

Bugün açıklanan bir taşeron kadro başvuru sonucunda önemli bir detay bulunmaktaydı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından reddedilen adayları taşeron başvurusu reddedilme sebebi de açıklandı.

Taşeron başvurusu reddedilme sebebi şu şekilde açıklandı; Kamu İhale Genel Tebliğinin 78.1.2 nci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasların 4 üncü maddesinin 4 üncü fıkrası gereği başvuru reddedildi denildi.

Usul ve esaslarda geçen hüküm şu şekildedir: Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez.

Başvurusu reddedilen işçilerin reddedilme sebebi olarak “Hizmet alımı sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi” maddesinde geçen hüküm gösterildi. Diğer şartlar sağlansa da yukarıda bahsedilen “Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetleri”, “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı” olarak kabul edilmediği için reddedildi.

1 Ocak 2018 tarihli Usul ve esaslarda yer alan Hizmet alımı sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi ile Hak sahipliği açısından kapsamın belirlenmesi ile ilgili hükümlerin tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler