Taşeron İşçi Başvuruları Neden Reddediliyor – İşte Sebebi

Kamu Kurum ve kuruluşları 11 Ocak 2018 itibarıyla başvuruları sona eren taşeron işçi başvurularını da değerlendirmeye başladı. Birçok komisyon sonuçları açıkladı. Peki reddedilenlerin gerekçesi nedir? Neden taşeron işçi başvuruları reddedildi? İşte açıkla

Taşeron İşçi Başvuruları Neden Reddediliyor - İşte Sebebi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan ve 696 sayılı OHAL kapsamında KHK’da yer alan taşeron yasası ile ilgili usul ve esasları ayrıntılarıyla belirten kararla ilgili olarak taşeron başvuruları sonuçlanmaya devam ediyor. Peki taşeron başvurusu reddedilenlerle ilgili açıklama yapılıyor mu?

Şimdiye kadar başvurusu reddedilenlerle ilgili olarak özellikle kapsam içerisinde olanlar ele alınmaktadır. yani personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalesi noktasında EKAP sisteminde kayıtlı olan ihalede çalışan taşeronlar kadroya alınıyor. Öncelikle personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalesi olarak geçmesi gerekmektedir.

Bugün açıklanan bir taşeron kadro başvuru sonucunda önemli bir detay bulunmaktaydı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından reddedilen adayları taşeron başvurusu reddedilme sebebi de açıklandı.

Taşeron başvurusu reddedilme sebebi şu şekilde açıklandı; Kamu İhale Genel Tebliğinin 78.1.2 nci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasların 4 üncü maddesinin 4 üncü fıkrası gereği başvuru reddedildi denildi.

Usul ve esaslarda geçen hüküm şu şekildedir: Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez.

Başvurusu reddedilen işçilerin reddedilme sebebi olarak “Hizmet alımı sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi” maddesinde geçen hüküm gösterildi. Diğer şartlar sağlansa da yukarıda bahsedilen “Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetleri”, “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı” olarak kabul edilmediği için reddedildi.

1 Ocak 2018 tarihli Usul ve esaslarda yer alan Hizmet alımı sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi ile Hak sahipliği açısından kapsamın belirlenmesi ile ilgili hükümlerin tam metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. mymemurcomtr_avatar
  3 sene önce

  Türk İş başkanımızdan Özelleştirilen kurumlarda 4/c gönderilmeyen ve daha sonra istenilmeyen kesim ilan edilen ve 4/c gönderilmeyerek mağdur olan özelleştirme mağdurlarınada yardım etmesini bekliyoruz.

 2. mymemurcomtr_avatar

  Bizde iskurlular olarak kadro bizimde hakkimiz degilmi biz uvey evlat muamelesi gornek istemiyoruz

 3. mymemurcomtr_avatar

  ISKURA KAYITLI ISSIZIM KPSS 58 PUAN ALDIM 3 YILDIR BOŞ DURUMDAYIM AILEME MADDI ANLAMDA DESTEK VERMEM GEREKİYOR gereginin yapılması nı arz ediyorum

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!