1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron İşçiler Kadro Beklerken İşten Atıldı
Taşeron İşçiler Kadro Beklerken İşten Atıldı

Taşeron İşçiler Kadro Beklerken İşten Atıldı

Hastanede çalışan taşeron işçilerin hizmet akdi firma tarafından sebep gösterilmeksizin feshedildi. Kamuda devletle bağ kurulması noktasında son aşamaya gelinmişken işten atılan işçiler kadro haklarını istiyor.

A+A-

Diyarbakır Dicle Hastanesinde işten çıkarılan taşeron işçilerin eylemi vardı bugün. 180 işçinin hizmet akdi taşeron firma tarafından feshedildi. Taşeron olarak çalışan işçiler bu durumu kabullenmeyen işçiler hastane başhekimliği önünde eylem yaptılar.

 

Hastanede görevli taşeron işçiler, temizlik, kat görevlisi, bakıcı vb. çeşitli hizmet alanlarında çalışmaktaydılar. 180 taşeron çalışanın hizmet akdi yeni taşeron firma tarafından sona erdirildi. Yeni firma yetkilisinin verdiği bilgi ile işlerinden olduklarını öğrenen taşeron işçiler durumla ilgili olarak konuyu protesto ettiler.

 

Taşeron çalışan işçiler tam da kadro çalışmalarının sona geldiği, devletle bağ kurulacağı belirtilmesinden sonra geldi. Taşeron çalışan işçiler sabah işe geldiklerinde işlerine son verildiğini öğrenciler ve soluğu Başhekimlikte aldılar. İşten atılmalarla ilgili olarak sayının daha da artacağı belirtiliyor.

 

Bilindiği üzere 2015 Kasım'ından sonra işe başlayan taşeron işçiler için kadro çalışması yapılmayacaktı. Bu tarihten önce taşeron olarak tüm taşeronlar için kadro çalışması olacak. Peki bu tarihten sonra işe giren veya sebepsiz bir şekilde toplu olarak işten çıkarılanların durumu ne olacak.

 

My Memur olarak beklentimiz, taşerona kadro çalışmasında tüm bu durumlar göz önüne alınır ve taşerona kadro ile ilgili olarak aradan geçen uzun süre göz önüne alınır. Çünkü 2 yıllık zaman zarfında işten çıkarmalar, yeni işe almalar mutlaka olmuştur.

 

Sonuçta taşeron firmalar özel sektör ve bu firmada çalışanların SGK giriş ve çıkış tarihleri bellidir. Taşeron firmalarda işten çıkarılanların yerine yeni işçi alımı olup olmadığı zaten Sosyal Güvenlik Sisteminde açık bir şekilde kayıt altında olacağından, işten çıkarılanların bu yönde haklarını aramaları yerinde olacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum