1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron İşçiler Kadroya Geçince Maaşları Artacak m? Tayin Hakkı Olacak mı?
Taşeron İşçiler Kadroya Geçince Maaşları Artacak m? Tayin Hakkı Olacak mı?

Taşeron İşçiler Kadroya Geçince Maaşları Artacak m? Tayin Hakkı Olacak mı?

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşerona kadro konusunda maaş, tayin, güvenlik soruşturması gibi detayları açıkladı. Taşeronların kamuda maaşları artacak mı? Tayin ya da kurum değiştirme hakkı verilecek mi?

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı televizyon programında taşerona kadro konusunda maaş, güvenlik soruşturması gibi detayları açıkladı. Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesinin 4/C’li ve mevsimlik işçilerle birlikte 900 bin çalışanı kapsadığını, bunların aileleri ile birlikte değerlendirildiğinde ise 4-5 milyon civarında vatandaşı direkt olarak ilgilendirdiğini belirtti.

Taşeron işçilere kadro düzenlemesinin mimarı Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dır diyen Bakan Sarıeroğlu, çok yoğun bir çalışma yapıldığını ve herkesi memnun eden bir sonuca ulaşıldığını ifade etti. Kadroya geçişlerde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının mutlaka yapılacağını vurgulayan Sarıeroğlu, bunun yasal bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 450 bin taşeron işçinin direkt olarak 4/D statüsünde kadrolu işçi olarak istihdam edileceğini ifade eden Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, bu işçilere kamuya geçişte 52 günlük ilave tediye (İkramiye) verileceğini açıkladı. Belediyelerde ve özel idarelerde çalışan 400 bin taşeron işçinin ise bu kurumların iktisadi teşekküllerinde yine sürekli işçi olarak istihdam edileceklerini söyledi.

Bakan Sarıeroğlu, kamuya geçen taşeron işçilerin maaşlarında bir değişiklik olmayacağını, mevcut maaşları ve diğer hakları ile birlikte kamuya geçiş yapılacağını, hiçbir haklarının kaybolmayacağını bildirdi. Ayrıca, kadroya geçen işçilerin tayin hakkı olmayacağını ve kurum değişikliği yapamayacağını belirterek, herkesin bulunduğu yerdeki işine devam edeceğini ifade etti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum