1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Taşeron İşçilere Kadro Verilmesi Memur Alımlarını Etkiler mi
Taşeron İşçilere Kadro Verilmesi Memur Alımlarını Etkiler mi

Taşeron İşçilere Kadro Verilmesi Memur Alımlarını Etkiler mi

Taşeron işçilere kadro verilmesi için geri sayım başladı. Taşerona kadro memur alımlarını etkileyecek mi? KPSS ile memur alımları azalacak mı?

A+A-

Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda düzenlemenin gelmesiyle birlikte artık geri sayım başladı. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun ifadelerine göre 900 bin taşeron işçi kadrolu olacak. Taşeron işçiler düzenlemeyi olumlu karşılarken, KPSS memur adaylarından kadroya tepki geliyor. Peki taşeron işçilere kadro verilmesi memur alımlarını etkileyecek mi?

Kamuoyunda “taşeron” olarak bilinen sistem, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak mevzuatta yer alıyordu. Belediyeler, özel ve genel bütçeli kamu kurumları; geçici veya süresiz işlerde kimi zaman bu şekilde hizmet alımı yoluna gidiyordu. Yıllardır devam eden bu hizmet alımlarında görevli personel sayısı 1 milyonu aştı.

Taşeron şirketler, bu konuda önemli bir yer ediniyor. Zira hizmet alımları için kurumların yaptığı ihalelere bu firmalar katılıyor, kazanmaları durumunda personeli firmalar çalıştırıyordu. Personelin maaşlarını şirketler verirken, hizmet alımı karşılığında şirketlere ödeme yapılıyordu.

Taşerona kadro ile ne değişecek? Teorik olarak yalnızca personel ile kamu kurumu arasındaki şirket aradan çıkmış olacak. Daha önce firmaya ödeme yapan devlet, artık doğrudan kendi bünyesine aldığı işçiye ödeme yapacak. Bu nedenle kadronun devlete fazladan bir maaş yükü olmayacak. Hatta firmaların kar payı düşünüldüğünde kadrodan devlet karlı çıkacak.

Tazminat ve diğer mali haklar noktasında devlet artık işçilere karşı sorumlu olacak. Bunun bütçeye belli bir oranda yükü olacak olsa da çok ciddi bir farklılık olmayacaktır.

Memur alımları taşerona kadrodan etkilenir mi? Kadrolu ve sözleşmeli memur alımlarında ihtiyaç duyulan hizmet ile taşeron işçilerden alınan hizmet, genel olarak farklılık gösteriyordu. Hizmetlerin tamamen kesiştiği düşünülse dahi, taşeron işçiler zaten hali hazırda bu hizmetleri veriyor ve memur ihtiyacı oluşmasını engelliyordu.

Yukarıda belirtilen nedenle memur alımlarına doğrudan bir etki yapmayacağı düşünülüyor. Daha önce de bu pozisyonlarda personel ihtiyacının olmadığı düşünülürse bu daha net anlaşılacaktır. Ek olarak şunu da belirtmekte fayda var: artık taşeron yerine KPSS ve İŞKUR ile alım yapılacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.